Morawiecki postanowił w końcu ulżyć przedsiębiorcom. Dzięki nowym ułatwieniom, oszczędności sięgną nawet 4 mld zł

Mateusz Morawiecki chce wprowadzić ponad 50 uproszczeń dla przedsiębiorców
Mateusz Morawiecki chce wprowadzić ponad 50 uproszczeń dla przedsiębiorców Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów, bierze się za wprowadzania zmian dla firm. Dzięki nim przedsiębiorstwa zaoszczędzą dużo pieniędzy, a ponadto będzie im łatwiej działać na rynku.

Dzięki zmianom w koszt uzyskanego przychodu wliczymy pracę małżonka, a status „małego podatnika CIT” uzyskają firmy o dochodach do 2 mln euro rocznie – obecnie jest to 1,2 mln euro. „Mały podatnik” daje przede wszystkim prawo do niższego opodatkowania.

– Nasz projekt to ponad 50 uproszczeń, które sprawią, że w kieszeniach przedsiębiorców zostanie przez 10 lat przynajmniej 3,8 mld zł – twierdzi wicepremier. Projekt skierowano do konsultacji społecznych i uzgodnień.

Właściciel firmy będzie mógł uwzględnić wynagrodzenie wypłacane żonie lub mężowi w kosztach uzyskania przychodu. Ministerstwo Finansów wylicza, że wypłacając małżonkowi pensję w wysokości 104 tys. zł rocznie, poprzez uznanie tej kwoty jako kosztu uzyskania przychodu, przedsiębiorca zapłaci rocznie ponad 15 tys. zł podatku mniej.

Z kolei pakiet „Mały podatnik” dostaje prawo do amortyzacji. Chodzi o jednorazowe zaliczenie całej wartości środków trwały w koszty uzyskania przychodu w miesiącu wprowadzenia do ewidencji. Wartość maksymalna amortyzacji wynosi do 50 tys. euro rocznie.


W wypadku dużego kosztu uzyskujemy mniejszy podatek w roku odliczenia. Zakładając przychody na poziomie 7,6 mln zł i maksymalną wartość kosztu uzyskania przychodów na poziomie 200 tys. zł przy jednorazowej amortyzacji, podatnik w pierwszym roku zyskuje prawie 25 tys. zł.

Inne przywileje „Małego podatnika” to kwartalny sposób rozliczenia zaliczek. Przedsiębiorca może bowiem płacić co trzy miesiące zaliczki na podatek CIT. To mniej formalności przy składaniu deklaracji i dokonywaniu przelewów.

„Małego podatnika” obowiązuje też 15-procentowa stawka podatku CIT, a nie 19-procentowa. Ministerstwo Finansów przekonuje, że poszerzenie kategorii „Małego podatnika” w podatkach dochodowych poprawi sytuację ok. 15 tys. założycieli firm.

W ramach projektu dojdzie też m.in. do uproszczenia w księgowości dla mikro-przedsiębiorców i zmniejszenia wymogów w zakresie obowiązkowych szkoleń BHP. Ograniczone zostaną szkolenia w branżach, które są najmniej wypadkowe.

źródło: TVN24BiS
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.