Polskie strony www zainfekowane groźnym skryptem, który paraliżuje pracę komputerów. Mamy listę zawirusowanych portali

Popularne portale internetowe wykorzystują nasze komputery do kopania kryptwaluty
Popularne portale internetowe wykorzystują nasze komputery do kopania kryptwaluty Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta
To niesamowicie sprytne posunięcie. Polskie strony www zostały zainfekowane skryptami do kopania walut. Wydajność zarażonych komputerów drastycznie spada, bo kopią kryptowaluty na cudze konto. Mamy listę polskich serwisów, które padły ofiarą cwaniaczków.

Produkowanie kryptowalut wiąże się ze sporym zapotrzebowaniem na moc obliczeniową. Idzie za tym zużywanie procesorów i kart graficznych, które z czasem wysiadają. Ponadto dochodzi jeszcze gigantyczny koszt energii elektrycznej. To wszystko generuje koszty. Normą są fabryki kryptowalut z całą masą sprzętu – te nieustannie kopią, ale i kosztują.

Spryciarze postanowili więc, że wzbogacą się naszym kosztem. Do portalu Zaufana Trzecia Strona napływały zgłoszenia o dziwnym procederze. Polega on na tym, że wchodząc na popularną stronę, nasz komputer bez naszej wiedzy kopie kryptowalutę.
Jak to wszystko działa? Kiedy odwiedzamy stronę, przeglądarka domyślnie wczytuje i uruchamia znajdujące się na niej skrypty. Te zaczynają działać na naszym komputerze. W efekcie sprzęt podbiera więcej prądu i bardziej się grzeje. Skrypty są rozsiewane przez systemy reklamowe w serwisach. Jedną z popularnych kryptowalut – monero – można „kopać” za pomocą JavaScriptu w przeglądarce.

W wypadku Polski zhakowano wiele popularnych polskich stron. Należą do nich m.in. rp.pl, se.pl, superbiz.se.pl, warszawa.naszemiasto.pl czy weszlo.com.

Wiadomo, że takie skrypty dostarcza m.in. firma Coinhive. Kiedy na stronie w ciągu całego dnia znajduje się 10-20 osób, możliwy jest przychód na poziomie ok. 30 dol. miesięcznie. 70 proc. trafia do klienta, resztę zgarnia Coinhive. Biorąc pod uwagę, ile osób odwiedza w ciągu dnia popularne strony internetowe, łatwo sobie wyobrazić, z jak pokaźnym zarobkiem możemy mieć do czynienia.


źródło: Zaufana Trzecia Strona
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.