To już oficjalne! Polska gospodarka dołączy do światowej elity. Jest w niej tylko 25 państw

Agencja indeksowa FTSE Russel zadecydowała o przeniesieniu Polski z grona rynków zaawansowanych rozwijających się do rozwiniętych
Agencja indeksowa FTSE Russel zadecydowała o przeniesieniu Polski z grona rynków zaawansowanych rozwijających się do rozwiniętych Waldemar Gorlewski/Agencja Gazeta
Agencja indeksowa FTSE Russel zadecydowała o przeniesieniu Polski z grona rynków zaawansowanych rozwijających się do rozwiniętych. Decyzja wejdzie w życie we wrześniu 2018 roku.

Agencja FTSE Russel co roku dokonuje przeglądu państw zaszeregowanych do 4 kategorii: rozwiniętych (Developed), zaawansowanych rozwijających się (Advanced Emerging), rozwijających się (Secondary Emerging) oraz granicznych (Frontier). Już za rok Polska, jako pierwszy kraj z Europy Środkowo-Wschodniej, znajdzie się w tej pierwszej grupie, w której obecnie znajduje się 25 państw.

Przy podjęciu decyzji agencja kierowała się takimi czynnikami jak otoczenie regulacyjne, infrastruktura i jakość rynku kapitałowego, kształt systemu depozytowo-rozliczeniowego i rozwój rynku instrumentów pochodnych.

– Przekwalifikowanie Polski do rynków rozwiniętych to docenienie rozwoju polskiej gospodarki i naszego rynku kapitałowego oraz ważny krok w jego rozwoju. Polska posiada wszystkie zalety rynków rozwiniętych, m.in. bezpieczeństwo obrotu i usług post-transakcyjnych oraz rozwiniętą infrastrukturę. GPW funkcjonuje w oparciu o nowoczesny system transakcyjny, a spółki notowane na giełdzie spełniają wysokie standardy w zakresie ładu korporacyjnego i komunikacyjnego. Dodatkowo, dynamiczny rozwój polskiej gospodarki jest dobrym argumentem do inwestowania na naszym rynku przez globalnych inwestorów. Awans Polski do Developed Markets to także duże wyzwanie i rosnące oczekiwania wobec rynku kapitałowego, którym gotowi jesteśmy sprostać – skomentował w komunikacie prasowym Marek Dietl, prezes Zarządu GPW.

Indeksy FTSE Russell są wykorzystywane przez największe fundusze inwestycyjne na świecie do określania wzorcowych portfeli inwestycyjnych. Kwalifikacja wiąże się potencjalnie z przesunięciem spółek w ramach indeksów FTSE, grupujących spółki z rynków rozwijających się, do indeksów grupujących spółki z rynków rozwiniętych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.