Polacy zakopali na końcu świata symbole naszej cywilizacji. A w środku...arcypolskie przedmioty

Pracownicy polskiej stacji badawczej na Spitsbergenie w trakcie pracy
Pracownicy polskiej stacji badawczej na Spitsbergenie w trakcie pracy youtube.com/Polska Stacja Polarna Hornsund
DNA ziemniaka, meteoryt z Pułtuska i zdjęcia polskiej stacji badawczej – te i wiele innych przedmiotów polscy naukowcy umieścili pod ziemią w okolicach Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Kapsuła została zakopana na głębokości 4 metrów. Badacze szacują, że w wyniku naturalnych procesów erozji powinna pojawić się na powierzchni za ok. 500 tys. lat.

– To pierwszy tego typu pomysł na świecie – powiedział w rozmowie z PAP pomysłodawca tej inicjatywy prof. Marek Lewandowski z Instytutu Geofizyki PAN.

Zrobiona ze stali nierdzewnej kapsuła ma 60 cm długości i 12 centymetrów średnicy. Badacze (w gronie, których są osoby z 8 jednostek badawczych z Polski i zagranicy) chcą, by przyszli znalazcy mogli się dzięki niej dowiedzieć jak najwięcej na temat naszej cywilizacji, poziomie rozwoju technologicznego i stanie środowiska.

W środku znalazło się więc miejsce dla meteorytu odnalezionego na terenie Pułtuska (jego wiek szacuje się na 4,5 mld lat, czyli porównywalnego do wieku Ziemi), próbek minerałów i skał, zdjęć i filmów z polskiej stacji badawczej czy DNA człowieka, szczura, łososia i ziemniaka. Do kapsuły włożono również strzykawkę, zapałki, monety, kartę do bankomatu, model samochodu i miniaturową książkę.

Inicjatywa jest sposobem na uczczenie 60-lecia stacji. Według profesora Lewandowskiego, pomysłem zainteresowali się już naukowcy z innych stacji. Zakopanie kolejnych kapsuł jest więc zapewne kwestią czasu.

źródło: RMF 24/PAP
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.