Ta technologiczna zabawka stanowi śmiertelne zagrożenie, uznali urzędnicy. KE apeluje o rygorystyczne przepisy

Kurs latania dronem na Politechnice Lubelskiej
Kurs latania dronem na Politechnice Lubelskiej Jakub Orzechowski/Agencja Gazeta
Mogło by się wydawać, że to tylko nieszkodliwy gadżet. Tymczasem tylko w 2016 roku doszło do 1,2 tys. niebezpiecznych sytuacji z udziałem dronów, część z nich zagrażała ludzkiemu życiu. Komisja Europejska apeluje o wprowadzenie dodatkowych regulacji.

Eksperci wskazują, że szczególne niebezpieczeństwo wiąże się z lataniem dronami w pobliżu lotnisk. Zaledwie kilka dni temu jedno z takich urządzeń uderzyło w śmigłowiec Black Hawk, który przelatywał w tamtym momencie nad zamieszkałym obszarem. Maszyna zdołała na szczęście bezpiecznie wylądować. Tego typu sytuacje pojawiają się jednak w przestrzeni powietrznej coraz częściej. Według szacunków KE z 2015 roku, w ciągu 10 lat na drony może przypadać aż 10 proc. rynku lotniczego

- Jeśli będziemy działać za wolno, bliskie spotkanie drona z samolotem pewnego dnia może mieć katastrofalne konsekwencje - powiedziała komisarz ds. transportu Violeta Bulc

Komisja Europejska wezwała kraje unii do przyspieszenia prac nad regulacjami w cywilnym wykorzystaniu bezzałogowych statków powietrznych. Przepisy mają objąć wszystkie drony - od zabawek po duże statki powietrzne. W tej chwili unijnym regulacjom podlegają tylko drony o masie powyżej 150 kg.

Urządzenia mają zostać objęte przepisami, które obowiązują statki powietrzne – mowa tu o emisji CO2 i dopuszczalnych normach hałasu. Za egzekucję przepisów będzie odpowiedzialna policja (w przypadku niskiego zagrożenia lotu drona dla ruchu lotniczego). W przypadkach wyższego ryzyka, kierujący dronem będzie musiał uzyskać zezwolenie od krajowego nadzoru lotniczego.


źródło: TVN24bis
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.