Amerykanie łykną Francuzów? Twój osiedlowy sklep może stać się przyczółkiem Amazona

Skep Carrefour w Bydgoszczy
Skep Carrefour w Bydgoszczy Foto: Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Gazeta
Takiego kroku chyba nikt by się nie spodziewał. W branży coraz głośniej mówi się o możliwej megatranskakcji w światowym handlu. Według analityków możliwe jest przejęcie sieci Carrefour przez amerykańskiego Amazona. W Polsce działa aż 800 sklepów z tej francuskiej marki.

Co czyni te plotki prawdopodobnymi? Po pierwsze Carrefour zanotował ostatnio kiepskie wyniki finansowe a to przełożyło się na spadek cen akcji o 15 proc. Do końca roku nowy prezes firmy, Alexandre Bompard, ma przedstawić plan restrukturyzacji.

Podczas gdy Carreofur słabnie, Amazon rośnie w siłę i ma sporo gotówki do wydania. Amazon kupił już w tym roku sieć handlową specjalizującą się w zdrowej żywności – Whole Foods. Kupno 460 sklepów pochłonęło 13,7 mld dolarów.

Tymczasem dysponujący ponad 12 tysiącami sklepów na całym świecie Carreofur wart jest obecnie ok. 13 mld euro, czyli ok. 15,2 mld dolarów. To potencjalnie bardzo łakomy kąsek.

Amazon jest potentatem w handlu internetowym, ale bardzo zależy mu na rynku tradycyjnym – e-commerce, to ciągle nisza w światowym handlu, obracająca kilkoma procentami sprzedaży.

O potwierdzenie tych informacji poprosiliśmy centralę Carreofura we Francji oraz przedstawicieli Amazona. W imieniu amerykańskiego koncernu odpisała nam Marzena Więckowska. Nie potwierdziła, nie zaprzeczyła. Stwierdziła jedynie „Nie komentujemy plotek i spekulacji na temat potencjalnych akwizycji”. Na odpowiedź z Francji ciągle czekamy.

źródło: PortalSpożywczy.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.