Ci trzej naukowcy udowodnili, że z zegarem biologicznym nie można igrać. Sami nie mogli uwierzyć, że dostali za to Nobla

Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash i Michael W. Young - laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii
Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash i Michael W. Young - laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii https://twitter.com/NobelPrize
Chyba sobie żartujecie? – zapytał Michael Rosbach, gdy odebrał telefon od Fundacji Noblowskiej. Z drugim, Michaelem Youngiem nie udało się jeszcze skontaktować. Trzeci to Jeffrey C. Hall. Wspólnie prowadzą prace nad zrozumieniem funkcji naszego wewnętrznego, biologicznego zegara. Zostali za to właśnie uhonorowani najwyższym laurem – nagrodą Nobla.

Oto co Fundacja Nobla ma do przekazania na temat dzisiejszej nagrody za zrozumienie wewnętrznego zegara ciała:

Życie na Ziemi jest przystosowane do rotacji naszej planety. Przez wiele lat dowiedzieliśmy się, że żyjące organizmy, w tym ludzie, mają wewnętrzny, biologiczny zegar, który pomaga im przewidzieć i dostosować się do regularnego rytmu dnia. Ale jak działa ten zegar?

Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash i Michael W. Young potrafili zajrzeć do wnętrza naszego biologicznego zegara i wyjaśnić jego wewnętrzne działanie. Ich odkrycia wyjaśniają, w jaki sposób rośliny, zwierzęta i ludzie dostosowują swój biologiczny rytm, tak aby był zsynchronizowany z rotacją Ziemi.

Korzystając z muszek owocówek jako organizmów modelowych, tegoroczni laureaci Nagrody Nobla wyizolowali gen kontrolujący normalny dzienny rytm biologiczny. Pokazali, że ten gen koduje białko gromadzące się w komórce w nocy, a następnie ulega degradacji w ciągu dnia.
Następnie zidentyfikowali dodatkowe składniki białkowe w tej maszynerii, ujawniając mechanizm rządzący samoobsługową mechaniką wewnątrz komórki. Teraz wiemy, że zegary biologiczne działają według tych samych zasad w komórkach innych organizmów wielokomórkowych, w tym w ludziach.


Z doskonałą precyzją nasz wewnętrzny zegar dostosowuje naszą fizjologię do dramatycznie odmiennych faz dnia. Zegar reguluje ważne funkcje, takie jak zachowanie, poziomy hormonów, sen, temperatura ciała i metabolizm. Nasze samopoczucie pogarsza się, gdy pomiędzy naszym środowiskiem zewnętrznym a wewnętrznym zegarem biologicznym występuje niedopasowanie czasowe, na przykład podczas podróży przez kilka stref czasowych i doświadczenie "jet laga".

Istnieją również wskazania, że przewlekła niewłaściwa relacja między naszym stylem życia a rytmem dyktowanym przez naszego wewnętrzny zegar, jest związana ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia różnych chorób.

źródło: Twitter.com/NobelPrize
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.