Na bankrutującą TVP zrzucimy się wszyscy. Ministerstwo Kultury znalazło sprytny sposób, jak wyciągnąć od nas pieniądze

Rząd ma zamiar zrezygnować z abonamentu, nie wdroży też planowanej opłaty audiowizualnej
Rząd ma zamiar zrezygnować z abonamentu, nie wdroży też planowanej opłaty audiowizualnej Renata Dąbrowska; Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta
Rząd ma zamiar zrezygnować z abonamentu, nie wdroży też planowanej opłaty audiowizualnej. Najbardziej prawdopodobnym wariantem na podreperowanie dziurawego budżetu publicznej telewizji jest...dosypanie pieniędzy z budżetu.

O pomyśle Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pisze wpolityce.pl. Zdaniem portalu wariant z finansowaniem TVP bezpośrednio z budżetu jest dzisiaj najbardziej prawdopodobny. Drugą rozważaną propozycją mają być opłaty ściągane wraz z podatkiem PIT i CIT. W obu przypadkach efekt będzie jednak ten sam – obywatele będą łożyć na telewizję nawet jeżeli nie mają w domu telewizora ani radia. Z tego względu zniknie również obowiązek rejestrowania odbiorników radiowo-telewizyjnych na poczcie.

Resort kultury nie ogłosił jeszcze oficjalnego projektu, zdaniem portalu, w kuluarach mówi się jednak o szeregu zwolnień od obowiązku łożenia na media (mowa tu o drugim wariancie). Docelowo może to być nawet 30 proc. społeczeństwa w postaci emerytów i osób o najniższych dochodach. Reszta będzie musiała liczyć się z wydatkiem około 10 złotych miesięcznie.

Resort szacuje, że dzięki planowanym zmianom w finansowaniu TVP, na konto telewizji wpłynie około 3 mld złotych. Na początku tego roku władze TVP prognozowały, że dochód z abonamentu nie przekroczy 635 mln złotych.

Ustawa może okazać się więc dla publicznego nadawcy zbawieniem. W połowie sierpnia informowano, że ubiegły rok TVP zakończyła ze stratą 180 milionów złotych. Nadawca ratował się pożyczką kontrolowaną przez Ministerstwo Kultury w wysokości 800 mln złotych.


źródło: wpolityce.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.