To będzie najwyższy debiut giełdowy na świecie. Ta firma jest warta cztery razy więcej od całej polskiej gospodarki

Na giełdę trafi wart 100 mld dolarów pakiet 5 proc. akcji Saudi Aramco
Na giełdę trafi wart 100 mld dolarów pakiet 5 proc. akcji Saudi Aramco mat. prasowe
Mowa o Saudi Aramco – to najbogatsza firma świata. Jej minimalna wartość szacowana jest na 2 bln dolarów. Jej saudyjscy właściciele potwierdzili, że część akcji SA trafi do obrotu publicznego. Ma to być pakiet o wartości 5 proc. firmy – wart obecnie ok. 370 mld złotych (100 mld dolarów).

Dla porównania – dochody budżetu Polski w 2016 roku wyniosły 317 mld złotych, a więc według obecnego kursu amerykańskiej waluty – ok. 86-87 mld dolarów. Całe PKB Polski to 1,85 bln zł w 2016 roku, czyli cztery razy mniej, niż wynosi wartość saudyjskiej firmy.

Według prezesa koncernu, Amina Nassera, akcje Saudi Aramco trafią do obrotu już w 2018 roku, prawdopodobnie w drugiej jego połowie. Kraj planuje w ten sposób upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Z jednej strony zgarnie z emisji akcji około 100 mld dolarów, z drugiej zaś da wyraźny sygnał otwierania się na zagranicznych inwestorów.

Ten plan jest dużo szerszy. Obecnie Saudyjczycy dosłownie siedzą na ropie i kontrolują jej ceny na całym świecie. Ropa kiedyś się jednak skończy i władze mają tego świadomość. Zachodni inwestorzy mają pomóc krajowi w przejściu transformacji gospodarczej i zmniejszeniu roli ropy w przychodach państwa.


Akcje Saudi Aramco mają trafić na dwie giełdy. Jedną będzie lokalny parkiet, drugą – Nowy Jork, Londyn albo Honkgkong.

Koncern Saudi Aramco został założony w 1933 roku. Zatrudnia 61 tysięcy osób.

źródło: Bankier.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.