Polacy szturmują sklepy w poszukiwaniu odkurzaczy. Aż trudno uwierzyć, z jakiego powodu ten towar znika z półek

Od 1 września obowiązują nowe przepisy wprowadzające nowe wymagania dotyczące m.in. głośności urządzeń czy maksymalnej mocy – 900 W. Te o wyższej mocy są jeszcze dostępne w sklepach aż do wyczerpania zapasów.
Od 1 września obowiązują nowe przepisy wprowadzające nowe wymagania dotyczące m.in. głośności urządzeń czy maksymalnej mocy – 900 W. Te o wyższej mocy są jeszcze dostępne w sklepach aż do wyczerpania zapasów. Foto: Krzysztof karolczyk / Agencja Gazeta
W tym roku Polacy kupią milion nowych odkurzaczy – to m.in. pokłosie nowych europejskich przepisów, zgodnie z którymi nie wolno już produkować i sprzedawać urządzeń o mocy wyższej, niż skromne 900 watów.

Rekord padł w sierpniu – w tym miesiącu dynamika sprzedaży wzrosła o 60 procent, do tej pory jest ona o 24 proc. wyższa, niż rok temu. Nowy dom znalazło już ok. 900 tysięcy urządzeń, więc do końca roku może być ich milion.

Jednym z powodów, dla jakich Polacy rzucili się do sklepów, jest unijny zakaz produkcji i sprzedaży urządzeń o mocy przekraczającej 900 watów. Dwa lata temu dopuszczalną moc obniżono arbitralnie do 1400 watów.

Czy to coś dało? Za wcześnie na podsumowania, ale producenci odkurzaczy twierdzą, że udało im się tak dopracować swoje sprzęty, że różnica w mocy została zniwelowana. Ergo – nowe i słabe odkurzacze ssą tak samo dobrze jak stare a mocne.

Wielu ludzi nie uwierzyło w te zapewnienia, bojąc się zarówno o jakość sprzątania, jak i o trwałość tak podkręconych odkurzaczy. Obecnie producenci podają przede wszystkim moc ssania, bo innymi parametrami trudno im konkurować.

Trend na odkurzacze wykorzystują handlowcy, proponując klientom nowoczesne sprzęty np. pionowe i zasilane akumulatorem.

Wkrótce mniejszą moc będą musiały mieć również czajniki elektryczne, suszarki do rąk, windy, panele słoneczne, kontenery chłodnicze i systemy monitorowania budynków.

źródło: RP.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.