Ten bank wie, jak dobrze ulokować swoje pieniądze. Od upadającej Almy przejął dwie znane polskie firmy

Sklep Vistuli. Część akcji tej firmy trafiła w ręce mBanku
Sklep Vistuli. Część akcji tej firmy trafiła w ręce mBanku Foto: Sergiusz Pęczek / Agencja Gazeta
W ten sposób mBank odzyskał 22 mln złotych, które pożyczył Almie pod zastaw akcji Vistuli i Krakchemii. Jednocześnie bank stał się mniejszościowym udziałowcem tej pierwszej firmy. Przejął 6,75 mln jej akcji, wartych 16,1 mln złotych i dzięki temu ma 3,8 proc. jej udziałów.

Co ciekawe, w przypadku Krakchemu, mBank stał się jego udziałowcem większościowym. Odzyskał 2,28 mln akcji o wartości 8 mln złotych. Stanowi to aż 25,4 proc. kapitału tej spółki – większego akcjonariusza nie ma.

Alma przystała na przejęcie akcji przez mBank, nie miała zresztą wielkiego wyboru. Pożyczyła pieniądze pod ich zastaw, dziś przeprowadza proces upadłościowy. Sieć handlowa działała od 2004 roku i przez większość czasu przynosiła zyski. Kłopoty zaczęły się w 2014 roku. Alma notowała potężne straty, w 2016 roku była aż 233 mln zł pod kreską.

Założycielem i większościowym udziałowcem Almy był Jerzy Mazgaj. Na początku roku pozbył się akcji upadającej spółki.

źródło: PropertyNews.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.