Koniec z pryskaniem chemią naszego jedzenia. Wynalazek z Warszawy za niedługo ma pojawić się na rynku

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego opracowali metodę, która znacznie ograniczy opryski i mineralne nawożenie gleb
Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego opracowali metodę, która znacznie ograniczy opryski i mineralne nawożenie gleb 123RF
Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego opracowali metodę, która znacznie ograniczy opryski i mineralne nawożenie gleb. Ich sposób zakłada wykorzystanie bakterii, które występują w glebie, jako naturalnego wspomagacza w procesie rozwoju roślin.

Zespół odkrywców z UW pod kierownictwem prof. Magdaleny Popowskiej wiele lat poświęcił na badania, mające na celu wyodrębnienie szczepów bakterii, pełniących różne funkcje w procesie rozwoju roślin. Bakterie odpowiedzialne są m.in. za żyzność i produktywność biologiczną gleby.

Zdaniem polskich uczonych odpowiednio dobrana mieszanka bakterii jest w stanie zredukować nawożenie pól o 40 proc. Mikroorganizmy mają też znacznie ograniczyć konieczność stosowania oprysków grzybobójczych stosowanych po herbicydach. Co więcej, mają również oczyszczać glebę z zanieczyszczeń w postaci metali ciężkich, związków ropopochodnych i toksycznych substancji zawartych w środkach chwastobójczych – głównie z glifosatu.

– Wprowadzenie naszych metod do produkcji masowej może zrewolucjonizować stosowane od wielu lat metody uprawy roślin, które są kosztowne, niszczą ziemie uprawne i mają negatywny wpływ na jakość plonów i żywności – wyjaśnia prof. Magdalena Popowska, Dyrektor Instytutu Mikrobiologii UW.


Prace są już na ukończeniu, obecnie trwają procedury związane z uzyskaniem atestów dla poszczególnych preparatów bakteryjnych. Potem produkty czekają jeszcze testy na gruntach otwartych i będzie można wypuścić je na rynek.

Wiadomości Rolnicze
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.