Zamiast narzekać, biorą się do roboty. Polskie miasto da sobie radę ze smogiem bez pomocy mieszkańców

Położenie Jeleniej Góry nie jest szczególnie fortunne. Miasto leży w kotlinie przez co notorycznie, przy okazji rozpoczęcia sezonu grzewczego, ginie w smogu
Położenie Jeleniej Góry nie jest szczególnie fortunne. Miasto leży w kotlinie przez co notorycznie, przy okazji rozpoczęcia sezonu grzewczego, ginie w smogu wikipedia.org
Położenie Jeleniej Góry nie jest szczególnie fortunne. Miasto leży w kotlinie przez co notorycznie, przy okazji rozpoczęcia sezonu grzewczego, ginie w smogu. Dlatego przedstawiciele Jeleniej Góry podpisali porozumienie o budowie elektrowni słonecznej z firmami Polski Solar i Maf Energy. Chcą, by na działce o powierzchni 26 h stanęło 30 tys. paneli, dzięki którym miasto stanie się energetycznie samowystarczalne.

W ubiegłym roku normy w Jeleniej Górze były przekroczone przez 30 dni, a pod koniec listopada „Radio Wrocław” alarmowało, że normy dla pyłu poniżej 2,5 mikrometra średnicy zostały przekroczone o 1300 proc. Władze od lat próbują z tym walczyć, oferując mieszkańcom pomoc przy wymianie pieców na ekologiczne. Efekt jest niewielki.

Z tym problemem Jelenia Góra postanowiła sobie więc poradzić w inny sposób. Wraz z dwoma prywatnymi firmami stworzyła Jeleniogórski Klaster Energii Odnawialnej. Jego największym przedsięwzięciem będzie budowa elektrowni słonecznej na 26-hektarowej działce. Na jej terenie pojawi się wkrótce 30 tys. paneli, które mają produkować około 10 800 MWh energii rocznie. Całość ma być wspomagana przez źródła geotermalne pod Cieplicami i Sobieszowem.

Dzięki temu śląskie miasto ma stać się samowystarczalne energetycznie. – Dzięki temu polepszy się również czystość powietrza, a wg wstępnych szacunków ceny energii dla mieszkańców mogą spaść nawet o 20 proc. – dodaje Jacek Ryński, wiceprezes Fundacji Polski Solar Holding.


Koszt budowy samej elektrowni oceniany jest na 37 mln złotych. Powołanie do życia klastra umożliwia jednak ubieganie się o dofinansowanie ze środków unijnych.

Jeleniogórski klaster jest szóstym tego rodzaju przedsięwzięciem na Dolnym Śląsku. Dotychczasowe rozwiązania oparte były jednak o porozumienia wielu gmin. Jelenia Góra jest pierwszym miastem, które porwało się na podobny projekt samodzielnie.

źródło: Portal Samorządowy
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.