Położenie Jeleniej Góry nie jest szczególnie fortunne. Miasto leży w kotlinie przez co notorycznie, przy okazji rozpoczęcia sezonu grzewczego, ginie w smogu
Położenie Jeleniej Góry nie jest szczególnie fortunne. Miasto leży w kotlinie przez co notorycznie, przy okazji rozpoczęcia sezonu grzewczego, ginie w smogu wikipedia.org
Reklama.
W ubiegłym roku normy w Jeleniej Górze były przekroczone przez 30 dni, a pod koniec listopada „Radio Wrocław” alarmowało, że normy dla pyłu poniżej 2,5 mikrometra średnicy zostały przekroczone o 1300 proc. Władze od lat próbują z tym walczyć, oferując mieszkańcom pomoc przy wymianie pieców na ekologiczne. Efekt jest niewielki.
Z tym problemem Jelenia Góra postanowiła sobie więc poradzić w inny sposób. Wraz z dwoma prywatnymi firmami stworzyła Jeleniogórski Klaster Energii Odnawialnej. Jego największym przedsięwzięciem będzie budowa elektrowni słonecznej na 26-hektarowej działce. Na jej terenie pojawi się wkrótce 30 tys. paneli, które mają produkować około 10 800 MWh energii rocznie. Całość ma być wspomagana przez źródła geotermalne pod Cieplicami i Sobieszowem.
Dzięki temu śląskie miasto ma stać się samowystarczalne energetycznie. – Dzięki temu polepszy się również czystość powietrza, a wg wstępnych szacunków ceny energii dla mieszkańców mogą spaść nawet o 20 proc. – dodaje Jacek Ryński, wiceprezes Fundacji Polski Solar Holding.
Koszt budowy samej elektrowni oceniany jest na 37 mln złotych. Powołanie do życia klastra umożliwia jednak ubieganie się o dofinansowanie ze środków unijnych.
Jeleniogórski klaster jest szóstym tego rodzaju przedsięwzięciem na Dolnym Śląsku. Dotychczasowe rozwiązania oparte były jednak o porozumienia wielu gmin. Jelenia Góra jest pierwszym miastem, które porwało się na podobny projekt samodzielnie.