Eksperci pukają się w głowy, bo o tak kuriozalnym pomyśle dawno nie słyszeli. Branżę budowlaną czeka fala bankructw

Rząd forsuje kuriozalny projekt, zgodnie z którym nie będzie można postawić żadnego budynku mieszkalnego na działce, która nie sąsiaduje z już zabudowaną
Rząd forsuje kuriozalny projekt, zgodnie z którym nie będzie można postawić żadnego budynku mieszkalnego na działce, która nie sąsiaduje z już zabudowaną Foto: Tomasz Pietrzyk / Agencja Gazeta
Rząd pracuje nad nowym projektem dotyczącym prawa budowlanego. Znalazł się w nim zapis, że budowa domu, a nawet całego osiedla nie będzie możliwa, jeśli działka nie sąsiaduje z inną, już zabudowaną. Ergo – w środku pustego pola nie wolno będzie postawić kompletnie nic.

Jedynie niespełna 1/3 powierzchni Polski jest objęta miejscowymi planami zagospodarowania. Na całej reszcie kraju wybudowanie domu czy osiedla jest możliwe po uzyskaniu decyzji o warunkach zabudowy, popularnie zwanej „wuzetką”. Można ją dostać bez większych problemów, nawet jeśli działka nie graniczy z już zabudowanymi.

Rząd chce to zmienić, ale powód wprowadzenia nowego projektu nie jest znany. Mimo wszystko dramatycznie ograniczy on możliwość stawiania nowych budynków. Zgodnie z projektem, nie będzie można postawić żadnego budynku mieszkalnego na działce, która nie sąsiaduje z już zabudowaną. Podobne ograniczenie będzie dotyczyć terenów, gdzie jest wyłącznie droga czy las.

Jeśli nie mamy sąsiadów, to zgodnie z prawem nie zbudujemy kompletnie nic. Nowe przepisy uderzą nie tylko w osoby, które kupiły działki pod miastem lub na wsi, ale i w wielu deweloperów, którzy planują budowę całych osiedli na „samotnych” działkach. Jeśli chociaż jeden bok naszej działki nie graniczy bezpośrednio z zabudowaną już działką (wspólna granica musi mieć co najmniej 4 m), to nie będzie szans, by się na niej pobudować.


Co gorsza, już wydane „wuzetki” zachowają ważność jedynie przez dwa lata. Tymczasem wiele osób kupiło działki z myślą o tym, by zbudować tam dom w najbliższej przyszłości. I niekoniecznie chcieli się z tym spieszyć.

Jeśli przepis wejdzie w życie, to wielu deweloperów, zarówno tych dużych, jak i indywidualnych, pozostanie z gołymi działkami. Inną opcją jest szybka budowa, a więc konieczność zainwestowania dużych środków i skończenia budowy w dwa lata.

Jedynym wytłumaczeniem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, jest troska o ład przestrzenny. Zdaniem przedstawicieli MIB wuzetki od początku miały być wydawane dla działek sąsiadujących z gotowymi budynkami.

źródło: GazetaPrawna.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.