Przedsiębiorcy ostro się wkurzyli i donieśli na Allegro do UOKiK. Handlowy gigant broni się rękami i nogami

UOKiK wysyła do Allegro bardzo ważny sygnał. Handlowy gigant może mieć kłopoty przez podejrzenie o faworyzowanie własnych sklepów
UOKiK wysyła do Allegro bardzo ważny sygnał. Handlowy gigant może mieć kłopoty przez podejrzenie o faworyzowanie własnych sklepów Allegro / 123rf.com
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów od kilku miesięcy interesuje się biznesami Grupy Allegro, największej platformy handlowej w Polsce. Sprawdza skargi kupców, którzy twierdzą, iż są dyskryminowani przez partnera.

UOKiK wysłał kontrolerów do biur Allegro jeszcze w lipcu. Obecnie sprawa zbliża się do finału. Nie wiadomo jeszcze, jak będzie brzmiał werdykt UOKiK, ale prezes urzędu dał wyraźny sygnał, sugerujący, iż skargi handlowców nie są bezzasadne.

– Należy się spodziewać decyzji, która będzie dla rynku i milionów użytkowników Allegro ważnym komunikatem. Sygnały, które otrzymaliśmy, sugerowały, że może dochodzić do dyskryminowania sprzedawców. Dodatkowe informacje z rynku dostajemy także od przedsiębiorców, którzy dowiedzieli się o postępowaniu – stwierdził w rozmowie z „Rzeczpospolitą" Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Allegro jest podejrzewane o faworyzowanie swojego sklepu, kosztem niezależnych sprzedawców. Samo Allegro zdecydowanie odpiera te zarzuty. Kilka tygodni temu Michał Bonarowski, Public Relations Officer Grupy Allegro, mówił nam, że spekulacje, jakoby Allegro przyczyniało się do obniżenia sprzedaży u niezależnych partnerów, w związku z rzekomo posiadaną i wykorzystywaną przez Allegro wiedzą „kiedy i co warto sprzedawać” są absolutnie nieprawdziwe.

– Jako platformie (marketplace) bardzo zależy nam na tym, by to handlujące na Allegro firmy odnosiły jak największy sukces, ponieważ dzięki temu zarabiamy. Nasz sklep własny w podkategorii "komputery i laptopy" osiąga wyniki sprzedaży komputerów i laptopów nie przekraczające 1 proc. obrotów. Na przykład w lipcu było to 0.3 proc., w czerwcu 0.5 proc., w maju 0.3 proc., itd. – twierdzi Bonarowski.


Również obecnie przedstawiciele Allegro zaprzeczają faworyzowaniu lub dyskryminowaniu współpracujących z nim podmiotów.

Z drugiej jednak strony, nie da się nie zauważyć, że Allegro promuje własny sklep i Strefę Marek. Jest to grupa dużych sklepów, ściśle współpracujących z serwisem. Te zajmują większość strony głównej serwisu.

źródło: RP.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.