Wyniki tych badań mocno zaskakują. Brajanki i Dżesiki kredytu raczej nie dostaną

Osoby o tradycyjnych imionach lepiej wypadają w analizie zdolności kredytowych
Osoby o tradycyjnych imionach lepiej wypadają w analizie zdolności kredytowych Foto: Kamila Pitucha / Agencja Gazeta
Tradycyjne imię oznacza lepszą ocenę zdolności kredytowych – wynika z badań australijskiego biura Credit Simple. Przy okazji – panie wypadają lepiej od panów. To ogólnoświatowa tendencja.

Biuro kredytowe Credit Simple zbadało wpływ imienia na zdolność kredytową danej osoby. Wnioski okazały się zaskakujące. Najlepiej zostały ocenione imiona kobiece – w australijskim badaniu zajęły aż 5 pierwszych miejsc w rankingu najlepszych kredytobiorców.

Poza tym najlepsze oceny (tzw. scoring) uzyskały osoby noszące tradycyjne imiona. W Australii kredytobiorcy o imionach Valda, Joan, Donal i Reginald otrzymywały zdecydowanie wyższe oceny niż ci o imionach Jess, Tamika, Cody i Harley.

Okazuje się, że ma to głębokie uzasadnienie. Osoby o „tradycyjnych” imionach są z reguły starsze, a więc bardziej doświadczone, lepiej też zarabiają. Są więc dla banków bardziej wiarygodne. Jak tłumaczy rzeczniczka Credit Simple, Emily Price, kobiety wszystkich pokoleń uzyskują lepsze wyniki niż mężczyźni. A socring i tak polepsza się wraz z wiekiem.

Zbliżone wnioski wysnuł amerykański profesor ekonomii Steven D. Levitt, autor książki „Freakonomia". Zauważył, że osoby o imionach wskazujących na to, że nosi je ktoś czarnoskóry, osiągają w bankach niższe oceny zdolności kredytowej. Jego zdaniem winny jest fakt, że osoby o ciemnej skórze osiągają statystycznie niższe dochody, niż osoby o białej.


W Polsce nie prowadzono jeszcze badań na temat wpływu imion na zdolność kredytową. Zdaniem przedstawicieli Biura Informacji Kredytowej liczy się przede wszystkim historia kredytowa, czyli regularność spłacania dotychczas wziętych pożyczek. Ważne są też wysokie dochody. Co ciekawe, na niekorzyść klienta działa zaawansowany wiek. BIK tłumaczy, że różnicowanie takich danych jak płeć, wyznanie czy pochodzenie byłoby nieetyczne.

źródło: RP.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.