Naukowcy stworzyli kury-mutanty. Mają supermoce – znoszą jaja cenniejsze od Faberge, bo z lekiem na raka

Foto: Agata Grzybowska / Agencja Gazeta
Japończycy wyhodowali w laboratorium genetycznie zmodyfikowane kury. Zaprzęgli je do składania jaj, zawierających bardzo cenną substancję – interferon beta, wykorzystywany w leczeniu zapalenia wątroby oraz niektórych nowotworów. Dzięki temu dziesięciokrotnie obniżą cenę tej kosztownej substancji.

Naukowcy z Narodowego Instytutu Zaawansowanej Nauki i Technologii Przemysłowej (AIST) w Osace stworzyli nowy gatunek kur. Zmienili ich genom w taki sposób, by produkowały interferon beta.

W tym celu wprowadzili odpowiednie geny do komórek, które dały początek plemnikom koguta. Następnie otrzymane w ten sposób osobniki skrzyżowali z kurami. Po kilku próbach udało się otrzymać zwierzęta, których jaja zawierają interferon beta. Jest to rodzaj białka stosowanego w leczeniu nowotworów, SM (stwardnienia rozsianego) oraz chorób wątroby. Interferon jest także cennym odczynnikiem używanym podczas badań nad wirusami.

Produkcja tej substancji wymaga wykorzystania olbrzymich urządzeń i jest bardzo droga. W procesie kosztującym do 100 000 jenów (ok. 3200 złotych) otrzymuje się kilka mikrogramów interferonu beta. Japońscy naukowcy pracują nad zwiększeniem zaangażowania kur w składanie jaj oraz produkcji tej substancji. Szacują, że w jednym jaju może być nawet do 100 miligramów interferonu.

W ten sposób zamierzają obniżyć koszt produkcji leku do mniej, niż 10 proc. obecnej ceny. Interferon z kurzych jaj ma trafić do obrotu już w przyszłym roku.

źródło: JapanNews.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.