Bękarty Putina grasują w polskim internecie. Kradną co popadnie – konta, grupy, tożsamości

Jedna z grup przejętych przez trolli zwanych Bękartami Putina
Jedna z grup przejętych przez trolli zwanych Bękartami Putina Facebook / screen
Na stronie dla nauczycieli przedszkolnych pytają, co robić, gdy dziecko "ryczy podczas okładania batem" i „czy kilka ciosów w drobny ryj pomoże”. Osobom skupionym na treściach religijnych pokazują satanistyczne obrazki, zwolennikom aborcji wyświetlają zdjęcia martwych płodów. Bękarty Putina to bardzo aktywna grupa szkodników w polskim intrenecie.

Ich działalność polega na przejmowaniu kont użytkowników oraz całych grup na Facebooku. Zaczynają od dołączenia do grupy, powoli zdobywają zaufanie administratorów. Następnie wysyłają niewinnie wyglądający link. Gdy zarządzający grupą w niego kliknie, traci do niej dostęp. A dostaje go cała armia internetowych trolli.

Wtedy zaczynają się harce. Zabawy Bękartów Putina trudno określić inaczej, niż ostre trollowanie. Na każdej przejętej grupie zaczynają umieszczać treści obrażające jej członków. Administratorzy stron mają potem poważne problemy z odzyskaniem kontroli nad założonymi przez siebie grupami.

Trolle charakteryzują się wysoką skutecznością. Trudno ocenić prawdziwą skalę ich działalności, ale wiadomo, że udało im się przejąć kontrolę nad przynajmniej kilkoma licznymi grupami. Przejęli m.in. "Miłośnicy yorków”, „Kosmetyki naturalne i organiczne”, „Maryja rozwiązująca węzły oraz inne modlitwy”, „Ciąża, poród i wychowanie pytania i odpowiedzi” czy „Wrogowie Wolności bez cenzury”. Trolle zaatakowały w ten sposób także dziesiątki innych stron.


Dużym echem odbił się atak na wspomnianą wcześniej stronę „Portal Nauczycieli Przedszkola”, liczącą ok. 52 tysięcy użytkowników. Umieścili na niej np. post ze zdjęciem ludzi na tle flagi ze swastyką i pytanie „Dziś w moim przedszkolu będę prowadzić zajęcia o Nazistach. O kim oprócz Hitlera warto wg was wspomnieć?” (pisownia oryginalna).

Jedna z blogerek, która straciła w ten sposób swój profil apeluje „Dzisiaj ku przestrodze - proszę, bądźcie mądrzejsi ode mnie. Nie wchodźcie w żadne tego typu linki. Nie dajcie się podejść. Wrzućcie w świat informacje, że próbują przejąć duże grupy na fejsie. W ten sposób może ostrzeżecie w porę jakiegoś admina.

Wczoraj dałam się podejść jak dziecko. W drodze do lekarza dostałam wiadomość prywatną, że ktoś pod moimi danymi -...

Opublikowany przez Matka Prezesa na 17 sierpnia 2017
Bękarty często oznaczają przejęte przez siebie grupy i profile literami BP pisanymi cyrylicą. Atakują w zasadzie wszystkich, bez podziałów politycznych czy światopoglądowych.

Administracja Facebooka dopiero po kilku lub nawet kilkunastu miesiącach zaczęła zwalczać trolli z tej grupy. Obecnie przejęte profile wracają do prawowitych właścicieli.

źródło: Wyborcza.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.