"Jakdojade"może zacząć się bać. Gdańszczanie stworzyli apkę-cudo, każdy przystanek zamieniają w piekną wirtualną tablicę

Rozszerzona rzeczywistość na przystankach w Gdańsku
Rozszerzona rzeczywistość na przystankach w Gdańsku Facebook.com / ARBus
W Gdańsku powstała aplikacja mobilna ARBus, zamieniająca zwykłe przystanki autobusowe w wirtualne dzieła sztuki. Brak rozkładu to już nie problem – wystarczy skierować aparat na tablicę z nazwą przystanku a po chwili mieć pełen obraz sytuacji, wraz z danymi kiedy nadjedzie autobus czy tramwaj.


W Gdańsku jest 1300 przystanków autobusowych, ale jedynie mniej niż 10 proc. z nich jest wyposażone w tablice informujące o rzeczywistym czasie odjazdu. Teraz to już nie problem – każdy użytkownik komunikacji miejskiej będzie mógł wygenerować taką tablicę na swoim smartfonie.

Uruchamiamy aplikację, kierujemy kamerę na tablicę z nazwą przystanku i po chwili mamy na ekranie piękny obraz z opisem kiedy podjadą następne autobusy konkretnych linii. Aplikacja ARBus jest bezpłatna i wykorzystuje technologię rzeczywistości rozszerzonej. Dane o rozkładach jazdy zaciąga z systemu TRISTAR udostępnianych przez gdański ZTM.

– Stwierdziliśmy, że w Polsce wiele osób nie wie, co to jest rzeczywistość rozszerzona. Postanowiliśmy zrobić bezpłatną, dostępną dla każdego aplikację, która przybliży społeczeństwu ten temat – opowiada Mateusz Grzesik z Actum Lab, firmy, która stworzyła aplikację.


– Trafiliśmy na otwarte dane ZTM na portalu Otwarty Gdańsk, które zawierają rzeczywiste czasy odjazdu pojazdów komunikacji miejskiej i lokalizację przystanków. To był świetny pomysł, ponieważ dane są doskonale przygotowane, dzięki czemu w ciągu zaledwie półtora miesiąca stworzyliśmy nasz produkt, bez potrzeby kontaktu z pracownikami ZTM – dodaje.

Co ciekawe, tablice 3D pojawiające się na ekranie smartfona wyglądają identycznie, jak te prawdziwe - twórcy aplikacji starali się odwzorować je jak najwierniej.

Dla opornych na technologie w aplikacji są też tradycyjne rozkłady jazdy w formie tabelki.

Actum Lab powstało oficjalnie w lipcu 2016 r., rozpoczynając działalność z trzema pracownikami - założycielami. W ciągu roku zespół rozrósł się do 17 osób. Gdańska firma skupia się na opracowywaniu rozwiązań biznesowych z wykorzystaniem technologii AR. Ma już na swoim koncie aplikacje opracowane m.in dla branży meblarskiej, motoryzacyjnej i dla serwisów AGD. Zrealizowała także projekt dla Lasów Państwowych.

źródło: Gdansk.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.