Złoto nie śmierdzi - uznali naukowcy. Zamiast budować kolejne kopalnie, będą go szukać w ściekach

Rocznie w ściekach ląduje około 43 kilogramów złota o wartości prawie 7 milionów złotych (1,8 mln dolarów) – stwierdzili szwajcarscy badacze i całkiem na serio szykują się do jego wydobywania. Na oku mają też trzy tony srebra, również pływającego w nieczystościach.

Jak to możliwe? Szwajcaria jest krajem, w którym przetwarza się aż 70 proc. światowej produkcji złota. To tu znajdują się specjalne rafinerie, w których jest ono oczyszczane a pewna część ląduje w ściekach.

Naukowcy ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Nauki i Techniki Wodnej uznali, że jest go na tyle dużo, że opłacalne będzie wdrożenie technologii odzysku złota z nieczystości. W tym celu uruchomią odpowiednią aparaturę w kilku oczyszczalniach, w regionie Ticino, gdzie znajduje się najwięcej rafinerii.

Przy okazji okazało się, że ze ścieków można też odzyskiwać potężne ilości srebra. W szwajcarskich ściekach pływają aż trzy tony tego kruszcu o wartości ok. 1,7 mln dolarów (ponad 6,5 mln złotych). Można tam też znaleźć tantal i german, przydatne w produkcji urządzeń elektronicznych.

źródło: TheVerge.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.