Kończy się cierpliwość wobec publicznej telewizji. KRRiT może odebrać im coś, o co biję się prawicowa konkurencja

Jacek Kurski, prezes Prezes Zarządu Telewizji Polskiej, stanął przed poważnym wyzwaniem. Niewykluczone, że kanały TVP zostaną pozbawione miejsca na ósmym multipleksie
Jacek Kurski, prezes Prezes Zarządu Telewizji Polskiej, stanął przed poważnym wyzwaniem. Niewykluczone, że kanały TVP zostaną pozbawione miejsca na ósmym multipleksie Fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta
Telewizja Polska stanęła przed nie lada wyzwaniem. Nad Jackiem Kurskim zawisły czarne chmury. Wszystko przez ociąganie się z wdrożeniem nowych kanałów.


Niewykluczone, że TVP straci miejsce na ósmym multipleksie (MUX-8 ) naziemnej telewizji cyfrowej na rzecz nadawców komercyjnych. Stanie się to, jeśli tylko TVP będzie zwlekać z uruchomieniem nowych kanałów. A te miały pojawić się już kilka miesięcy temu.

Od końca października ubiegłego roku na ósmym multipleksie nadawany jest kanał Zoom TV, od listopada Nowa TV, zaś od początku grudnia WP (Wirtualna Polska) i Metro, którym zarządza Discovery Polska.

Trzy miejsca na multipleksie przyznano Telewizji Polskiej, ale ta ciągle zwleka z uruchomieniem kolejnych kanałów. Telewizja tłumaczy się bardzo niską jakością sygnału, problemami z dźwiękiem, polaryzacją i obowiązkiem przestawiania anten.

W planach jest wykorzystanie wolnych miejsc na multipleksie w 2018 r. Nadal jednak nie ujawniono konkretnej daty, a ponadto brak szczegółowych informacji o ofercie programowej. Prawdopodobnie w ramach MUX-8 pojawi się TVP Sport w HD. Może on jednak także trafić na trzeci multipleks, który ma lepszy zasięg.

W sytuacji, gdyby TVP nie zapełnił wszystkich trzech miejsc na multipleksie lub zupełnie nie wystartował z ofertą naziemną, istnieje ryzyko, że straci przyznane miejsca. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ma prawo do przyznania tych pasm nadawcom komercyjnym.


Ociąganie się z wejściem TVP na multipleks może zostać wykorzystane przez nadawców kanałów, które sympatyzują z Prawem i Sprawiedliwością. Wówczas może dojść do tego, że prawicowi publicyści zagoszczą będą jeszcze bardziej widoczni na szklanym ekranie. Możliwe nawet, że Tadeusz Rydzyk uruchomi nowe stacje, bo coraz częściej narzeka na rządzących. Redemptorysta mówił, że Telewizja Trwam dostaje zbyt mało reklam od spółek Skarbu Państwa. By zmniejszyć rozgoryczenie zakonnika, KRRiT może więc przyznać mu nowe częstotliwości.

Kanały na MUX-8 mają przeciętne wyniki oglądalności, a ponadto słabą rozpoznawalność. Pokazują to statystyki: o czterech stacjach naziemnej telewizji cyfrowej słyszało wyłącznie 36 proc. telewidzów.

źródło: biznes.interia.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Co się dzieje w Hucie Częstochowa? Polski inwestor blisko dzierżawy, ale finału nie ma
0 0Spytali przedsiębiorców z bastionów PiS o obietnice wyborcze partii. "Dramat i totalna porażka"

ATAK W ARABII SAUDYJSKIEJ

0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby
KARIERA 0 0Rozwój osobisty może zniszczyć człowieka. "Obudził się we mnie wewnętrzny krytyk na sterydach"
0 0W tych światowych miastach żyje się najlepiej. Znalazło się też miejsce dla Warszawy
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe