Ten trunek poprawia naszą zdolność rozmawiania w języku obcym. Potwierdzają to badania naukowe

Badania pokazują, że piwo poprawia nasze zdolności językowe
Badania pokazują, że piwo poprawia nasze zdolności językowe Fot. Michał Łepecki / Agencja Gazeta
Nietypowe badanie pokazało zbawienny wpływ piwa na to, jak dobrze radzimy sobie z językiem obcym. Jest jednak pewien haczyk.


Okazuje się, że niewielka ilość alkoholu sprawia, że wzrasta zdolność mówienia w języku obcym. Haczykiem jest rzecz jasna to, że większa dawka nie da takiego efektu, a czasem będzie on wręcz odwrotny.

Badanie zostało opublikowanie w magazynie „Journal of Psychopharmacology”. Eksperymentowi zostało poddanych 50 studentów, których podzielono na dwie grupy.

Pierwsza dostała po kuflu piwa liczącym ok. 460 ml pięcioprocentowego trunku, a druga musiała zadowolić się bezalkoholowym odpowiednikiem. Po skonsumowaniu piwa studenci odbyli rozmowę po holendersku, która została nagrana. Zdolności językowe zostały ocenione przez dwóch Holendrów, którzy nie wiedzieli, kto jest pod lekkim wpływem alkoholu, a kto nie.

Okazało się, że żacy, którzy zasmakowali alkoholowego piwa, mówili znacznie sprawniej po holendersku niż ich trzeźwi koledzy. Osoby będące pod wypływem alkoholu miały lepsze wyniki, zwłaszcza jeśli chodzi o wymowę. Naukowcy zaznaczają jednak, że zjawisko dotyczy wyłącznie niewielkich ilości alkoholu – wszyscy doskonale wiemy, że ludzie po zbyt dużej dawce alkoholu są zdolni wyłącznie do bełkotu. Alkohol nie wpłynął zarazem na zwiększenie samooceny zdolności językowych.

Fritza Rennera z Uniwersytetu w Maastricht przestrzega, że „większe dawki napojów wyskokowych mogą nie mieć tak korzystnego wpływu na wymowę”.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.