Pijemy ją na potęgę, a ma "żrące" działanie na nasz organizm. Badania pokazują, że jej kupno oznacza wyrok dla zdrowia

Fot. Krzysztof Rak / Agencja Gazeta
Po wodę gazowaną sięga wielu z nas, bo zdaje nam się, że jest ona w pełni zdrowa. Nic bardziej mylnego – badania pokazują, że woda gazowana ma zatrważający wpływ na organizm człowieka.

Woda sodowa wzmaga apetyt i ułatwia trawienie, co jest efektem kwaskowatości i obecności dwutlenku węgla. Jednak te dwa czynniki mają też zły wpływ na stan jamy ustnej. Kwas węglowy, który powstaje w reakcji dwutlenku węgla z wodą, powoduje ścieranie się szkliwa. Badania, które przeprowadził zespół współpracujący z Uniwersytetem w Birmingham, pokazują, że wody gazowane mają odczyn kwasowy i mogą mieć „potencjalnie żrące” działanie na zęby.

Wodę gazowaną cechuje podobny poziom kwasowości co sok pomarańczowy, dlatego podobnie wpływa ona negatywnie na zdrowie zębów. Wody gazowane mogą zawierać sól, cytrynian sodu, cytrynian potasu i inne dodatki do żywności, które są szkodliwe.

– To właśnie kwas węglowy wpływa destrukcyjnie na zęby – przekonuje dr Edmond Hewlett z UCLA School of Dentistry.

Naukowcy udowodnili, że aromatyzowana woda gazowana, która jest smakowana bez przerwy przez 20-30 minut, czyni tyle zła zębom co wypity kilkoma łykami sok pomarańczowy. Kwas zawarty w soku pomarańczowym zmywa szkliwo, które chroni zęby przed próchnicą.

Ponadto, woda gazowana podrażnia śluzówkę żołądka, powoduje wzdęcia i zgagę. Wody, które mają szczególnie wysokie stężenie dwutlenku węgla, są niewskazane zwłaszcza dla osób z niewydolnością układu krążenia lub układu oddechowego.

źródło: abcZdrowie.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...