Na akcjach tych polskich spółek zarobisz nawet 120 proc. w ciągu roku. Analitycy studzą zapały i już wieszczą krach

Targi gier komputerowych Digital Dragons w Krakowie
Targi gier komputerowych Digital Dragons w Krakowie Mateusz Skwarczek/Agencja Gazeta
Polska grami stoi, nic więc dziwnego, że polskie firmy zajmujące się ich produkcją, rosną w ostatnim czasie jak na drożdżach. No właśnie, chyba nawet zbyt szybko…

Wzrosty polskich spółek niekoniecznie muszą cieszyć. Choć na akcjach samego CD Projekt można było zarobić w tym roku 120 proc., a wartość całego rynku oceniana jest już na 1,85 mld złotych, obserwatorzy z niepokojem patrzą na wykresy giełdowe.

– Wydaje mi się, że trend (wzrostowy – przyp. red.) będzie kontynuowany, aczkolwiek po jakimś czasie przyjdzie zimny prysznic. Sektor jako całość już zresztą wygląda na przewartościowany i wydarzenia, które miały ostatnio miejsce po premierze „Snipera 3” uświadamiają ludziom, że spółki wiszą na jednym projekcie i inwestowanie w nie jest po prostu zero-jedynkowe. Jeżeli coś się nie uda, spółka może się posypać – mówił podczas 21. konferencji WallStreet Dominik Gaworecki, zarządzający w Excalibur FIZ.

Do myślenia daje również porównanie, którego dokonała „Rzeczpospolita”. Gazeta przyjrzała się branżowym potentatom na świeciei porównała ich wskaźnik ceny do zysku (C/Z). Oblicza się go poprzez podzielenie ceny akcji przez zysk netto spółki dzielony na liczbę akcji. Wskaźnik ten informuje o tym, ile inwestorzy płacą za jednostkę zysku danej firmy. I wnioski nie są optymistyczne.


Okazało się, że wskaźnik uśredniony dla całej grupy producentów gier, wśród których znalazł się np. Ubisoft, Blizzard czy Nintendo, jest o połowę niższy (33) niż średnia dla największych polskich spółek. Co oznacza, że ich wartość jest, w stosunku do zagranicznych kolegów, nieproporcjonalnie wysoka w porównaniu z zyskami, jakie generują.


Czy to bańka? To nie jest takie pewne. Po pierwsze wspomniany wskaźnik bywa przez analityków w ostatnim czasie dość deprecjonowany. W sondzie przeprowadzonym przez amerykański portal Yahoo wśród analityków z Wall Street, wielu z nich było zdania, że odchodzi powoli w zapomnienie. Znaczenie ma tutaj również specyfika branży gier. Wartość spółek jest mocno powiązana z premierami nowych tytułów i z nadziejami związanymi z rynkowych debiutem. Z tego względu wyniki giełdowe mogą mieć charakter „skokowy”.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.