To koniec pewnej epoki. Z warszawskiej giełdy znika jeden z największych graczy – spółka polskiego miliardera

Michał Sołowow żegna się z warszawską Giełdą Papierów Wartościowych
Michał Sołowow żegna się z warszawską Giełdą Papierów Wartościowych Fot. Dariusz Gojarski / Agencja Gazeta
To prawdziwy wstrząs dla warszawskiej giełdy. Miliarder Michał Sołowow zrobił zdecydowany krok, który wywołał falę strachu.

Zniknięcie Synthos to dla warszawskiej giełdy problem. Mamy do czynienia z jedną z największych prywatnych spółek, które są na niej notowane. Giełdę opuści przedsiębiorca, który ma ogromny udział w budowaniu polskiego rynku kapitałowego. Sołowow to historycznie największy prywatny inwestor na Giełdzie Papierów Wartościowych. Mimo to z giełdą nie było mu po drodze już od pewnego czasu. W 2016 r. wycofał Rovese – spółkę akcyjną, zajmującą się produkcją ceramiki sanitarnej, płytek ceramicznych i gresów.

Sołowow uznał, że budowanie wartości Synthosu na warszawskiej giełdzie pozbawione jest dalszego sensu. Spółka musi sprostać wydatkom na inwestycje, a trudno to pogodzić z wypłatą zysku dla akcjonariuszy. Tymczasem wycofanie się z giełdy pozwoli lepiej konkurować na rynku globalnym.

Taka kolei rzeczy boli inwestorów. Synthos był ogromnie przez nich ceniony. W 2013 r. giełdę poruszyła wiadomość, że spółka wypłaci 1 mld zł dywidendy. Takie kwoty były osiągalne wyłącznie w wypadku akcjonariuszy państwowych koncernów energetycznych lub banków. W maju tego roku Synthos wypłacił ponad 600 mln zł.


Wezwanie do sprzedaży akcji Synthosu ogłosił w czwartek FTF Galleon, fundusz, który należy do Sołowowa. Cena jednej akcji to 4,78 zł. Galleon chce skupić te, które pozostają w wolnym obrocie. Kupno wszystkich oznaczałoby wydatek rzędu prawie 2,4 mld zł, a to zapewniłoby bycie w czołówce wezwań w historii Giełdy Papierów Wartościowych.

źródło: Puls Biznesu
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.