Kilkaset tysięcy Polaków zapłaci wyższe składki ZUS. Rząd uderzy w jedną grupę

Rząd chce zlikwidować próg zarobkowy, od którego przestaje płacić się składki ZUS
Rząd chce zlikwidować próg zarobkowy, od którego przestaje płacić się składki ZUS Fot. Michał Walczak / Agencja Gazeta
Resort pracy szykuje projekt likwidujący ograniczenia w składkach ZUS od wysokich pensji. To oznacza kluczowe zmiany.

Polacy płacą obecnie składki ZUS od pensji do poziomu 30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. W 2017 r. kwota ta – limit roczny – wyniosła 127 tys. i 890 zł brutto. Wszystko, co zarobimy do tej kwoty, jest obłożone składkami na ZUS, ale to, co powyżej – już nie. To ulegnie jednak zmianie, a wraz z nią bogaci zapłacą więcej.

Likwidacja tzw. progu odcięcia objęłaby 350 tys. najlepiej zarabiających podatników. W 2018 r. zaowocowałoby to zawrotnymi 5,24 mld zł dla budżetu państwa.

Projekt trafił już do konsultacji społecznych. Po przyjęciu przez rząd trafi do Sejmu. Wejdzie w życie na początku 2018 r.

Rząd dotychczas powstrzymywał się przed takimi zmianami. Jeśli w ramach składek emerytalnej i rentowej, bogaci odłożą więcej, to będzie im przysługiwać bardzo wysoka emerytura.

– Żeby na przykład prezesom dużych firm nie płacić za dużych emerytur, wprowadzono tzw. próg odcięcia: składki płaci się od dochodów do poziomu 30-krotności średniej płacy. Od tego, co w ciągu roku zarobi się powyżej tej kwoty, już nie płacimy składek emerytalnych – wyjaśnia w rozmowie z portalem Next.gazeta.pl Joanna Tyrowicz, była doradczyni ekonomiczna NBP.

Dodaje, że próg odcięcia składek na ZUS obejmuje mniej więcej 2 proc. podatników, gdyż tyle spośród wszystkich Polaków zarabia ponad 30-krotność średniej krajowej.

źródło: Next.gazeta.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.