"Dajcie nam zamówienie, a stworzymy produkt na nasz koszt i ryzyko". Wrocławianin sprawił, że dogadasz się z lodówką

W Polsce technologia tworzona przez blebox.eu trafia m.in. do producent bram garażowych Wiśniowski czy FAKRO
W Polsce technologia tworzona przez blebox.eu trafia m.in. do producent bram garażowych Wiśniowski czy FAKRO mat. pras.
Podjeżdżamy pod bramę swojego domu. Otwieramy ją za pomocą smartfona i wjeżdżamy na teren posesji. Zanim zdążymy wysiąść z samochodu, brama zdąży wysłać sygnał do drzwi, do rolet – że powinny się otworzyć. Rolety z kolei zakomunikują grzejnikom, że muszą zmniejszyć moc, gdyż na zewnątrz świeci silne słońce, nie ma więc powodu by niepotrzebnie zużywać energię, gdyż jeśli pomieszczenie się przegrzeje – mieszkańcy z pewnością otworzą okna i wypuszcza ciepło na zewnątrz. W telegraficznym skrócie, to tylko jedna z wielu możliwości, które daje technologia polskiego start-upu Blebox.eu.

– Wszyscy myślą, że robimy inteligentne domy, a to nieprawda. Mamy po prostu technologię, która pozwala łączyć urządzenia w przestrzeni domowej i publicznej – zastrzega twórca Blebox, Patryk Arłamowski. I dodaję, że owa technologia pozwala dzisiaj na połączenie pozornie tak różnych urządzeń jak brama wjazdowa i kawałek komina zwany kontrolerem ciągu kominowego. Efekt? W momencie, w którym otwieramy bramę wjazdową i samochód wjeżdża przez bramę, ogień w kominku rozpala się z większą mocą – opowiada przedsiębiorca.

Wizytówką możliwości firmy może być zresztą jej dzisiejsza siedziba. Swego czasu Arłamowski zainwestował bowiem w zrujnowany obiekt, na który składa się niemal 10-hektarowy poligon i 5 budynków. Wynalazca właśnie remontuje trzeci z nich, by prace badawcze mogły nabrać rozpędu.
– Wokół budynków znajduje się przestrzeń zielona. Mamy tam zraszacze i czujniki ruchu. Gdy jeden czujnik wykryje, że nikogo nie ma w pobliżu, inny zauważy, że jest małe nasłonecznienie, a kolejny stwierdzi, że wilgotności gleby jest zbyt niska, system uruchamia pobliską hydrofornię. Jeżeli jednak pojawi się człowiek, zraszacze zostaną natychmiast wyłączone – opowiada Arłamowski. Wieczorami te same czujniki ruchu aktywują oświetlenie, a w nocy skutecznie chronią teren przed intruzami. Największa instalacja, którą stworzył koordynuje działanie 462 modułów. I to nie jest wcale dużo – biorąc pod uwagę, iż technologia nad którą pracują Wrocławianie pozwala podłączyć teoretycznie nawet 65 tysięcy urządzeń w jednej instalacji.

Zapytany o skalę swojego przedsięwzięcia odpowiada, że stracił już rachubę. Do niedawna firma wykonywała zlecenia na terenie 20 krajów. Ostatnio Blebox podpisał jednak umowę z dystrybutorem, dostarczającym urządzenia elektroniczne do ponad 130 państw na świecie. – Trudno się już w tym połapać – przyznaje Arłamowski. Niełatwo odnaleźć się również w samych dziełach Blebox. Na rynku pojawiło się już 15 produktów pod szyldem ich marki, a kolejne 9 rozwiązań zostało dostarczonych bezpośrednio do zainteresowanych przedsiębiorstw.


Z rozwiązań Arłamowskiego korzystają zarówno firmy wielkie jak i te całkiem małe. W Polsce technologia tworzona przez blebox.eu trafia m.in. do producent bram garażowych Wiśniowski czy FAKRO – drugiego największego na Świecie producenta okien dachowych. Z nawiązaniem współpracy z tą drugą firmą wiąże się zresztą zabawna anegdota.
– Podczas jednej z konferencji nasze niewielkie stoisko odwiedził Ryszard Florek, jeden z najbogatszych Polaków, który własnymi rękoma zbudował swój sukces. Powiedział nam wtedy, że w życiu nie widział, żeby ktoś tak źle złożył jego okno – śmieje się Arłamowski. No, ale nie o okno przecież chodziło, ale o technologię, którą w nim umieściliśmy – dodaje Arłamowski.

Blebox nie skupia się jednak tylko na producentach. Drugą nogą biznesu są urządzenia, które indywidualni użytkownicy (albo instalatorzy) mogą zamontować sami w domu czy w firmie. To właśnie te 15 produktów, które pozwalają przekształcić nawet już wybudowany dom w dom inteligentny.

Wczesny start
Smykałkę do Internetu Rzeczy 29-letni start-upowiec wykazywał w zasadzie od zawsze. – Pierwszą firmę prowadziłem, kiedy miałem 15 lat, zajmowałem się tworzeniem stron internetowych. Wówczas to była zupełnie niszowa branża – zauważa. Potem była jeszcze praca dyplomowa, w której młody przedsiębiorca stworzył koncepcję autonomicznego systemu Inteligentnego Budynku. Została sprzedana i skomercjalizowana tuż po obronie.

W licznych wywiadach Arłamowski przyznaje, że daleko mu do duszy towarzystwa. Swoją życiową partnerkę i współpracowniczkę, Kamilę Rudnicką poznał poprzez swoją mamę, miewa problemy z empatią, nie jest w stanie zwięźle zaprezentować swojego projektu. – Widzisz, nawet teraz opowiadam ci już od 20 minut, na czym polega nasza technologia – zauważa. Ale zdaje się tym zupełnie nie przejmować.
– Znam start-upy, które mają świetnych mówców. Błyszczą na prezentacjach, zbierają pieniądze przez crowfunding, znajdują inwestorów, a potem całymi miesiącami albo latami nie są w stanie dostarczyć obiecanych technologii – mówi Arłamowski.

Blebox postanowił całkowicie odwrócić tę logikę. – Zamiast budować story skupiamy się na produkcie. Mówimy: „dajcie nam zamówienie, a stworzymy produkt na nasz koszt i na własne ryzyko” - opowiada przedsiębiorca. Ostatnie pieniądze otrzymał od inwestorów półtora roku temu. Dzisiaj rozwija firmę za środki pochodzące z kolejnych zleceń.

Kierunek: Północ
Niedawno Arłamowski wrócił z misji gospodarczej z Finlandii. Choć, jak opowiada, gotowych kontraktów stamtąd nie przywiózł, wiele sobie po współpracy z krajami Północy obiecuje. Zainteresowanie tamtejszych przedsiębiorstw wzbudziła przede wszystkim możliwość zaoszczędzania pieniędzy na ogrzewaniu pomieszczeń biurowych. W skrócie miałoby to wyglądać tak, że czujniki włączałyby grzejniki tylko przy stanowiskach pracy i w godzinach pracy. W całej reszcie pomieszczenia panowałaby natomiast temperatura gwarantująca „minimalny komfort cieplny”. Na chwilę obecną do Wrocławia wybierają się osoby z zarządów trzech dużych, fińskich firm. Bardzo cenię sobie ich otwartość – dodaje Arłamowski.

Na tym ambicje Arłamowskiego się jednak nie kończą. Zapytany o dalsze plany śmiało snuje wizję, w której na technologię Blebox może sobie finansowo pozwolić niemal każdy, a dzięki jej zminiaturyzowaniu, można ją będzie włożyć do każdego urządzenia AGD.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.