To superjedzenie mieliśmy zawsze pod nogami i na półkach. Już jedna porcja dziennie zapewnia dłuższą młodość i zdrowie

Naukowcy odkryli, że grzyby, w tym pieczarki, mają cenne składniki, opóźniające proces starzenia. Na zdjęciu dr Cecylia Ukłańska-Pusz z Centrum Grzybów Jadalnych i Leczniczych Wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego.
Naukowcy odkryli, że grzyby, w tym pieczarki, mają cenne składniki, opóźniające proces starzenia. Na zdjęciu dr Cecylia Ukłańska-Pusz z Centrum Grzybów Jadalnych i Leczniczych Wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. Foto: Łukasz Giza / Agencja Gazeta
Jedz pieczarki, a będziesz wiecznie młody – tak można podsumować wyniki badań naukowców. Dowiedli, że jedzenie pięciu grzybków dziennie może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie, bo są cennym źródłem najważniejszych przeciwutleniaczy.

Mowa nie tylko o pieczarkach, ale grzybach w ogóle. Grupa naukowców ze Stanowego Centrum Roślin i Grzybów w Pensylwanii odkryła, że ich jedzenie dostarcza organizmowi bardzo dużej dawki ergotioneiny i glutationu.

Są to przeciwutleniacze, które hamują proces starzenia się. Na dodatek według naukowców regularne jedzenie grzybów może zahamować rozwój wielu chorób neurologicznych.

W badaniach bezkonkurencyjne okazały się borowiki szlachetne, ale przez większą część roku trudno o ich pozyskanie. Pieczarki, dostępne praktycznie przez cały czas mają dużo mniej przeciwutleniaczy, ale i tak są dużo bogatsze w cenne składniki, niż inne produkty spożywcze. Według prof. Roberta Beelmana zjedzenie pięciu pieczarek dziennie znacznie zmniejsza ryzyko schorzeń neurologicznych.

Zdaniem naukowców proces starzenia jest powiązany z powstawaniem tzw. wolnych rodników. To atomy tlenu z niesparowanym elektronem, które wydzielają się podczas przetwarzania jedzenia w energię. Wolne rodniki krążą po organizmie, poszukując elektronów, z którymi mogłyby się połączyć. Przy okazji osłabiają komórki, mogą też uszkadzać DNA. Są jedną z przyczyn chorób serca i Alzheimera.

Najciekawsze jest to, że zdaniem naukowców grzyby nie tracą sowich cudownych właściwości nawet podczas obróbki termicznej, więc sos pieczarkowy ciągle jest zdrowym pożywieniem.

źródło: PolsatNews.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.