Te firmy czekają na jeden dzień w roku. Wtedy cała ich produkcja schodzi na pniu a sprzedaż idzie w miliony sztuk

Firma braci Wierzbickich produkuje opłatki, czesto wystawia się też na targach kościelnych
Firma braci Wierzbickich produkuje opłatki, czesto wystawia się też na targach kościelnych Panis.pl
Listopad to najgorętszy okres dla firm zajmujących się najbardziej nietypowymi wypiekami. W ciągu jednego dnia Polacy zjedzą praktycznie wszystko, co wyjdzie z piekarni opłatków. To świetny biznes, choć bardzo specyficzny.

W Polsce produkcją opłatków zajmuje się niewiele piekarni. Na przykład w Białymstoku tylko jedna firma wystąpiła do Białostockiej Kurii Metropolitalnej o zgodę na wypiekanie opłatków, w tym komunikantów. Na co dzień produkują i sprzedają opłatki dla kościołów w regionie. Ale z utęsknieniem czekają okresu przedświątecznego.

Jak twierdzą prowadzący białostocką piekarnię bracia Marek i Karol Wierzbiccy, cała ich roczna produkcja, ponad milion opłatków, praktycznie w jeden dzień zostanie spożyta.

– Trudno znaleźć drugi taki produkt, który jednego wieczoru przestanie istnieć, i to jest ewenement na skalę światową – mówi Karol Wierzbicki.

Ich piekarnia istnieje od 1991 roku. Sam produkt może składać się wyłącznie z wody i mąki, wypiekany jest w specjalnych maszynach przez półtorej minuty, w temperaturze 150 stopni Celsjusza. Idealny płatek ma niecały milimetr grubości.

Opłatki, które są używane w kościołach muszą być produkowane wyłącznie za zgodą biskupa danej diecezji. Swoista licencja obowiązuje przez pięć lat i opiera się w dużej mierze na zaufaniu.

– Producent komunikantów składa przysięgę, że procedura ich wytwarzania będzie się opierać tylko i wyłącznie na wodzie i mące – wyjaśnia rzecznik białostockiej kurii ks. Andrzej Dębski.

Co ciekawe, bracia Wierzbiccy produkują też niewielkie ilości opłatków bezglutenowych. Ich produkty trafiają przed świętami nawet na Litwę, do USA, Kanady czy Australii.

źródło: PortalSpożywczy.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.