Kapitalne wyniki polskiej gospodarki. Tak dobrze nie było od 6 lat

4,7 proc. tak rósł PKB w trzecim kwartale br.
4,7 proc. tak rósł PKB w trzecim kwartale br. Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta
4,7 procent – tak, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, rosło PKB w trzecim kwartale bieżącego roku. Ba, gdyby zastosować metodologię pozwalającą odjąć od wyniku wpływ wahań sezonowych, tempo rozwoju wzrosłoby do 5 procent.

Generalnie rzeczywistość przerosła oczekiwania ekonomistów: zakładali oni wzrost na poziomie 4,5 proc., a więc pół punkta wyższy niż w drugim kwartale br. To relacja rok do roku, natomiast w układzie kwartał do kwartału wzrost PKB wyniósł 1,1 proc. – wobec oczekiwanych 0,7 proc.

Podawane dane zostaną ostatecznie zweryfikowane wraz z końcem listopada – rekordowy wynik, o którym mowa, to tzw. „szybki szacunek”. Innymi słowy, na razie poznaliśmy jedynie ogólny wskaźnik, nie wiemy, skąd dokładnie wziął się ten wzrost i jakie czynniki wywołały tę, a nie inną, sytuację. Eksperci zakładają, że u jego podstaw jest nadal konsumpcja, a także skokowy wzrost inwestycji.

źródło: Bankier.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.