Gluten przestał być na cenzurowanym, naukowcy odkryli nowego winowajcę. To po tej substancji czujemy się źle

Fot. zrzut ekranu z youtube.com/watch?v=ZVrODJQVmbo
Badacze z Uniwersytetu w Oslo i Monash University w Australii dokonali ciekawego odkrycia. Zgodnie z nim, problemy żołądkowe przypisywane glutenowi mogą być wywoływane przez cząsteczki obecnych węglowodanów np. w pszenicy, które nazywamy fruktanami.

Pamiętajmy, że przechodzenie na dietę bezglutenową nie jest dla wszystkich wskazane. Jest to zdrowe i bezpieczne tylko w wypadku osób cierpiących na celiakię, czyli wyłącznie dla 1 proc. populacji. Skąd więc 12 proc., które skarżą się na problemy żołądkowe po zjedzeniu potraw zawierających gluten?

Naukowcy z Oslo i Melbourne od dawna zakładali, że prawdziwą przyczyną problemów żołądkowych są fruktany. To cukry, które występują m.in. w pszenicy, imbirze, jęczmieniu, życie, cebuli, czosnku czy ciecierzycy. Potwierdzają to wyniki badania, które znalazło się w magazynie „Gastroenterology”, informuje portal Twoje Zdrowie w RMF FM.

W eksperymencie wzięło udział 59 osób chorych na celiakię, które są na diecie bezglutenowej. Badacze dawali im specjalnie przygotowane batony, które dodawali do diety. Jeden baton dziennie przez 7 dni, a następnie tygodniowa przerwa. W jednym tygodniu badani dostawali batony z glutenem, a w innym z fruktanami, a jeszcze w kolejnym – bez żadnej z tych substancji.


Efekt? Batony z glutenem, bez niego, jak i pozbawione fruktanów nie miały wpływu na badanych. Inaczej było w wypadku batonów z fruktanami, gdyż o kilkanaście proc. wzrosła liczba przypadków wzdęć i innych uciążliwych objawów związanych z przewodem pokarmowym.

Jane Muir z Monash University, przekonuje, że osoby, które świadomie eliminują ze swojej diety gluten, mogą czuć się lepiej, bo gros z produktów zawiera nie tylko gluten ale i szkodliwe fruktany, które tak naprawdę są odpowiedzialne za nasze złe samopoczucie.

źródło: twojezdrowie.rmf24.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.