Ceny w sklepach rosną jak opętane. Oto produkty, które drożeją w Polsce szybciej niż jaja i masło

Wbrew pozorom warzywa drożej szybciej niż jajka i masło.
Wbrew pozorom warzywa drożej szybciej niż jajka i masło. Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Gazeta
Wystarczyły cztery tygodnie października, żeby ceny w sklepach poszły w górę o pół procent. Niby nic, ale oznacza to widoczne przyspieszenie: wzrost cen w ciągu ostatniego roku wynosi już 2,1 proc. – to poziom, którego od dawna nie obserwowaliśmy w statystykach.

Co więcej, ceny ciągną towary strategiczne – przede wszystkim żywność. Według Głównego Urzędu Statystycznego w segmencie „żywność i napoje” ceny rosły w tempie 5,4 proc. Oznaczałoby to, że inflacja pełzająca (za taką uchodzi wzrost cen do pułapu 5 proc. rocznie) zaczęła – przynajmniej na tym rynku – przechodzić w kroczącą (na poziomie 5-10 proc.).

Mało tego, okazuje się, że to nie masło było najdroższym produktem jesieni: jego ceny wzrosły o 3,3 proc. – za to warzywa podrożały o... 6,7 proc., co najwyraźniej umknęło uwadze mediów i konsumentów. Inne szybko drożejące towary to m.in. buty i ubrania (wzrost cen o 5,2 i 3 proc.).

Wzrost cen artykułów podstawowej potrzeby równoważyły w statystykach spadki cen w innych segmentach – potaniały wycieczki zagraniczne, sprzęt elektroniczny, auta oraz mąka i cukier (spadki od 1 do 4 proc.). Ceny usług sanatoryjnych spadły aż o 17,9 proc. Jak podkreślają eksperci, rosną nasze pensje – w październiku średnia krajowa pensja dobiła poziomu 4492 zł brutto – a w ślad za tym w nieunikniony sposób podążać będzie inflacja. Jak widać, w niektórych sektorach może się okazać, że wkrótce cały rynek dostosuje się do tego trendu.


źródło: gazeta.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.