Duży producent sprzętu AGD buduje fabrykę w Łodzi. Wybrał Polskę, bo liczy na tanią siłę roboczą

Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta
Miele, niemiecki producent AGD, rozpocznie budowę fabryki w Polsce wiosną przyszłego roku. Zadecydowały koszty pracy w Polsce, bo te na tle całej Unii Europejskiej, są jednymi z najniższych.

Fabryka powstanie w gminie Ksawerów pod Łodzią, a zatrudnienie znajdzie w niej 350 osób. Zakład stworzy pralki, które trafią na rynek w 2020 r. Miele uzasadnia to tym, że w naszym kraju są m.in. tani pracownicy. Jeszcze w 2013 r. w Polsce jednostkowy koszt zatrudnienia wynosił 7,6 euro za godzinę, przy średniej unijnej wynoszącej 23,7 euro. Od tamtego czasu niewiele się zmieniło. W ubiegłym roku, płaca godzinowa w Polsce była trzykrotnie niższa niż w większości krajów unijnych.

W 2020 r. Miele podejmie decyzji o realizacji kolejnych etapów inwestycji. Sven Schumacher, członek zarządu niemieckiej firmy, mówi, że zdecydowana większość produkcji zakładu pójdzie na eksport, lecz firma widzi też potencjał w polskim rynku.

– Dziś otrzymaliśmy zezwolenie na prowadzenie działalności w Łódzkiej SSE (Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna – przyp. red.). Za kilka dni kupujemy działkę i w następnym roku od kwietnia-maja rozpoczynamy budowę, która potrwa – łącznie z wyposażaniem – ponad 2 lata. Później będzie produkcja próbna i wejście na rynek nowego wyrobu w 2020 r. – przekonuje w rozmowie z money.pl Schumacher.

Po pierwszy etapie budowy fabryki, moce produkcyjne pozwolą na produkcję 250 tys. pralek rocznie.

Koszt budowy fabryki to 200 mln zł. Niemieckie przedsiębiorstwo od ponad 100 lat sprzedaje urządzenia AGD.

źródło: money.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.