Xiaomi chce zdetronizować iPhone’a i Samsunga. Z tym telefonem za takie pieniądze może im się to udać

Xiaomi Mi Mix 2. W Polsce w grudniu, cena: 2199 złotych
Xiaomi Mi Mix 2. W Polsce w grudniu, cena: 2199 złotych mat. prasowe
Do Polski docierają już pierwsze dostawy najnowszego hitu Xiaomi – to smartfon Mi MIX 2. W grudniu trafi do sprzedaży. To pierwszy telefon na świecie z ekranem w formacie 18:9, ceramiczną obudową i do bólu zminimalizowanymi ramkami. Cena – 2199 złotych.

To o połowę mniej od nowego iPhone’a i grubo ponad 1000 złotych taniej, od salonowej ceny Samsunga S8. Ale dlaczego Xiaomi, marka bądź co bądź kojarzona z tanimi smartfonami ze średniej półki zamierza w ogóle konkurować z dwoma najlepszymi na świecie telefonami, flagowcami wiodących marek? To proste – bo może.

Chińska firma wybitnie przyłożyła się do tego smartfona. Po pierwsze zaangażowała jednego z najbardziej znanych na świecie projektantów, Philippe’a Starcka. Wygląd telefonu to jego zasługa.

Po drugie – Chińczycy zastosowali kilka naprawdę innowacyjnych rozwiązań. Po pierwsze postanowili do maksimum wykorzystać powierzchnię ekranu i pozbyć się czarnych ramek dookoła. Szczególną uwagę zwrócili na górną belkę. Tam na ogół znajduje się głośnik, dioda i przedni aparat. W nowym modelu Xiaomi jest po prostu kawałek szyby. Pod ekranem znajduje się głośnik, dźwięk wydobywa się przez ledwo dostrzegalną szparkę. A przedni aparat? Cóż, został przeniesiony na dół. Jak więc zrobić sobie selfie? To proste, wystarczy przekręcić telefon do góry nogami.
Nowy smartfon jest o 11,9% mniejszy od swojego poprzednika i posiada 5,99-calowy ekran. Również pod ekranem znajduje się czujnik, który ściemnia ekran, gdy przyłożymy telefon do ucha. Zwykle opiera się on na działaniu promieni podczerwonych, w Mi Mix 2 zastosowano czujnik ultradźwiękowy. Xiaomi ma teraz coś z delfina albo nietoperza.

Sam ekran ma niespotykane do tej pory proporcje 18:9. Jako, że działa pod kontolą systemu Android, wymagało to specjalnej zgody firmy Google. Koncern nie widział przeszkód i zmienił swoje oficjalne wytyczne dla telefonów – do tej pory ich ekrany mogły mieć proporcje 16:9 (mowa oczywiście o tych węższych telefonach). To chyba pierwszy przypadek w historii, by dla jednego telefonu Google zmienił swoje zasady.


Obramowanie tylnej kamery jest wykonane z 24-karatowego złota, zaś tylna część obudowy – z ceramiki. Prawie niezniszczalnej. Powłoka ceramiczna powstaje przez tydzień – jest najpierw przez kilka dni wyprażana w olbrzymiej temperaturze a następnie ściskana przez prasę o nacisku 240 ton.

Co w środku? Potężny ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 835 współpracujący z 6 GB pamięci RAM, czyli praktycznie topowa specyfikacja. Telefon nie ma niestety gniazda słuchawkowego, ale obsługuje NFC i ma niezły aparat główny z sensorem Sony IMX 386. Telefon obsługuje w zasadzie wszystkie standardy telefonii na świecie, więcej, niż iPhone i Samsung S8.
Czy można go porównywać do nowego iPhone’a i Samsunga S8? Cóż na pewno nie musi się wstydzić tych porównań, a w paru kategoriach z wygra w cuglach. A cena wynosząca niecałe 2200 złotych to gwarancja rynkowego sukcesu. Więcej będziemy wiedzieć po testach tego telefonu (przeprowadzimy je już wkrótce). Ale przed nimi opublikujemy rozmowę z Donovanem Sungiem, dyrektorem ds. produktu i marketingu Xiaomi Global, który mówi nam dlaczego ich telefony są tak tanie i jak traktują polski rynek. Stay tuned!

Równocześnie z Mi Mix 2 do oficjalnej sprzedaży w Polsce trafią: Mi Action Camera 4K (599 zł), elektryczna hulajnoga o zasięgu 30 km – Mi Electric Scooter (1799 zł), świecąca 16 mln kolorów lampa Mi Bedside Lamp (199 zł). Już od jakiegoś czasu można kupić oczyszczacz powietrza Mi Air Purifier 2, w cenie detalicznej 849 zł.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.