Wzięli pod lupę płatki śniadaniowe i ujawnili niewygodne fakty. Połowa z przebadanych zawiera szkodliwe substancje

Badacze z Food Rentgen sprawdzili, co zawierają w sobie płatki śniadaniowe sprzedawane w Polsce
Badacze z Food Rentgen sprawdzili, co zawierają w sobie płatki śniadaniowe sprzedawane w Polsce Fot. 123RF
Płatki śniadaniowe, które kupimy w Polsce, wcale nie są taką zdrową przekąską jak wielu mogłoby przypuszczać. Pokazuje to szczegółowy raport, który obnażył prawdę na ich temat.

Badacze z fundacji społecznej Food Rentgen wzięli pod lupę 197 płatków, które można kupić w polskich sklepach. Testy przeprowadzono w laboratorium skierniewickiego Instytutu Ogrodnictwa. Wnioski, które z nich płyną, są niepokojące.

Z pośród 20 szczegółowo zbadanych płatków śniadaniowych, w połowie wykryto obecność szkodliwych substancji. Jak pokazały badania, płatki mają w sobie dużo pestycydów. Jeden z producentów dodawał do płatków aż 12 szkodliwych substancji. Badacze odkryli także, że płatki śniadaniowe zawierają więcej cukru niż zalecana dzienna dawka.

W wypadku 84 proc. produktów wykazano dosładzanie różnymi substancjami. W 50 proc. przebadanych płatków wykryto więcej niż trzy substancje słodzące. Łącznie producenci stosują 15 substancji dosładzających, których stosowania odradzają dietetycy. Niestety, autorzy raportu nie chcą ujawnić, które firmy dopuściły się dodawania pestycydów do płatków śniadaniowych.

Nawet płatki musi są szkodliwe. Przypomnijmy raport EXPPERT 7 przygotowany przez Générations Futures. Badania pokazały, że są w nich wszechobecne pestycydy, które zaburzają gospodarkę hormonalną. Raport zaznacza, jak ważne jest, by Komisja Europejska poprawiła kryteria identyfikacji tychże substancji.


Twórcy raportu zapowiadają, że w planach mają kolejne podobne publikacje. Celem badaczy jest przeciwdziałanie zjawisku wypierania z rynku produktów lepszych przez produkty gorsze. Autorzy raportu chcą też ukrócić praktyki producentów, którzy podają na opakowaniach fałszywe dane dotyczące składu.

źródło: WP Finanse
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.