Takiego fetyszu w polskiej polityce jeszcze nie było. PiS walczy z Europą o cenę niecodziennego produktu

Rząd już niejednokrotnie lekceważył wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE
Rząd już niejednokrotnie lekceważył wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej swoje, a rząd swoje. To już kolejne pójście pod prąd przez obecną władzę. Tym razem poszło o... smoczki.

PiS kompletnie nie zgadza się w wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, według którego Polska narusza przepisy dyrektywy VAT. Chodzi o 8 - proc. stawkę tego podatku na produkty, które nie mieszczą się w kategorii wyrobów medycznych. TSUE zakwestionowało aż trzy kategorie takich produktów: wyroby higieniczne lub farmaceutyczne z gumy oraz szkła i soczewki kontaktowe. W ocenie TSUE, stawka url=http://innpoland.pl/search/?q=vat]VAT[/url] na te produkty powinna wynosić 23 proc.

Rząd PiS nie kwapi się jednak do jej podwyższenia, zwłaszcza że w kategoriach wyrobów z gumy mieszczą się też dziecięce smoczki, ale i prezerwatywy. Gdyby stawka podatku poszła w górę, drastycznie podskoczyłyby też ceny tych produktów.

Wyrok zapadł 1,5 roku temu. Lecz dopiero teraz powstał projekt ustawy, która ma go wypełnić. Zgodnie z nim, niższej stawki nie można stosować przy szkłach i soczewkach niekorygujących wzroku. W praktyce wiąże się to z podwyższeniem stawki VAT o 23 proc. na okulary słoneczne. By utrzymać niższą stawkę podatku na dziecięce smoczki, rząd stworzy nową kategorię w ustawie o VAT.

– Zapadła już decyzja polityczna, by utrzymać niższą stawkę na smoczki – mówi źródło rządowe portalowi Biznes w INTERIA.PL.

Co ciekawe, rząd nie w kwestiach podatkowych nie kieruje się ideologią. Nie ma planów, by podnieść stawkę VAT na prezerwatywy, więc ich ceny drastycznie nie podskoczą. Ten produkt mieści się kategorii wyrobów medycznych, wiec chcąc czy nie, stawka VAT nie zostanie na nie podniesiona.


źródło: Biznes w INTERIA.PL
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.