Rząd chce prześwietlić zarobki przedsiębiorców. To, czy uczciwie prowadzisz firmę, oceni nawet twój sąsiad

Mateuszowi Morawieckiemu teoretycznie zależy na tym, by polskim przedsiębiorcom wiodło się lepiej, ale w Konstytucji biznesu znalazło się też to, co może im zaszkodzić
Mateuszowi Morawieckiemu teoretycznie zależy na tym, by polskim przedsiębiorcom wiodło się lepiej, ale w Konstytucji biznesu znalazło się też to, co może im zaszkodzić Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta
Eksperci biją na alarm. Wszystko dlatego, że rząd forsuje podatkową lustrację firm, zupełnie nie licząc się z tym, że będzie ona stygmatyzować biznes.

Kilka dni temu Rada Ministrów zaakceptowała projekt Konstytucji biznesu, której podstawową zasadą jest „domniemanie uczciwości przedsiębiorców”. Tyle że Ministerstwo Finansów chce publikować w internecie dane podatkowe wszystkich największych spółek. Eksperci i rządowi prawnicy są przekonani, że przez takie pomysły władzy, przedsiębiorcy będą oskarżani przez opinię publiczną o nieczyste intencję i machlojki podatkowe.

Biuro Legislacyjne Sejmu, idzie nawet dalej. Proponuje, by ujawniać podatki nie tylko największych płatników CIT, ale i PIT – wszystkich obywateli i osób prowadzących działalność gospodarczą. Na ten krok nie chce zgodzić się jednak resort finansów. Według prawników sejmowych, jeśli lustracja podatkowa nie obejmie wszystkich przedsiębiorców, będzie to sprzeczne z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa, informuje Puls Biznesu.

Kogo obejmie projekt Konstytucji biznesu Mateusza Morawieckiego? Do internetu trafią informacje o danych podatkowych spółek, których roczne przychody wynoszą powyżej 50 mln euro, a także 60 grup kapitałowych.

Wszystko po to, by opinia publiczna była w stanie ocenić, czy największe spółki są uczciwe i czy rzetelnie rozliczają się z podatków.

O projekcie krytycznie wypowiedziało się też Rządowe Centrum Legislacji. Twierdzi ono bowiem, że jest on represyjny i piętnujący biznesmenów za wysokie przychody. To „automatycznie stawia przedsiębiorcę w świetle niejasnych podejrzeń o unikanie opodatkowania”.


źródło: Puls Biznesu
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.