Przez 50 lat ukrywano wyniki tych badań. Oto, czego nie chcieli nam powiedzieć o cukrze

Na jaw wyszły wyniki badań sprzed ponad 50 lat, które pokazują, że cukier powoduje raka
Na jaw wyszły wyniki badań sprzed ponad 50 lat, które pokazują, że cukier powoduje raka Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta
W latach 60. przemysł cukrowniczy zlecił badanie, którego wyniki były przez ponad 50 lat skrzętnie ukrywane. Teraz jednak wyszły na jaw i wprawiają w osłupienie.

„Projekt 259” zainicjowany w 1968 r. zaowocował niespodziewanym odkryciem. Naukowcy przeprowadzili dwa badania na szczurach, które nie spodobały się branży cukrowniczej.

Badanie wykazało, że w moczu szczurów, które poddano diecie wysoko-cukrowej, znajdowało się znacznie więcej enzymu beta-glukoronidazy – uważa się go za jeden z czynników ryzyka w raku pęcherza moczowego.

Jest to o tyle istotne, że już wtedy w USA obowiązywało prawo Delaney'a. To przepis z 1958 r., który zakazuje dopuszczania do powszechnego użytku produktów spożywczych, które mogłyby powodować raka.

O sprawie doniosło branżowe pismo „PLOS Biology”. Wszystko za sprawą Stantona Glantza z Uniwersytetu Kalifornii w San Francisco i jego zespołu. Rok temu te same osoby opublikowały artykuł na łamach „JAMA International Medicine”, w którym sugerowały, że zależna od koncernów Sugar Research Foundation manipuluje wynikami badań i sponsorowała badania, które dawały dobre wyniki całej branży cukrowniczej. Wmawiano nam nawet, że cukier jest sposobem na walkę z otłuszczeniem organizmu.

Oskarżona o zatajanie prawdy fundacja zagrała jednak sprytnie. Zmieniła nazwę i odrzuciła zarzuty. Dodała ponadto, że wyników badań z lat 60. nie opublikowano, bo miały one zbyt wielkie opóźnienie i znacznie przekroczyły swój budżet.

Zespół naukowców z Kalifornii wbija producentom cukru szpilę. – Nie wiemy co by było gdyby wyniki okazały się dla nich korzystne. Ale mogę się założyć, że gdyby przemawiały na korzyść cukru to chwaliliby się nimi wszędzie – przekonuje w rozmowie z CNN.

Przypomnijmy, że o tego rodzaju manipulacje i ukrywanie wyników badań oskarżane były też koncerny tytoniowe. W końcu jednak za to zapłaciły. Wypłacały sowite odszkodowania palaczom, którzy udowodnili, że zachorowali na raka płuc przez papierosy.

źródła: CNN, Focus.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.