Połowa z nas dostaje mniej, niż 2500 złotych na rękę. Najnowsze dane GUS o zarobkach nie napawają optymizmem

Połowa Polaków zarabia mniej, połowa więcej, niż 2500 złotych na rękę
Połowa Polaków zarabia mniej, połowa więcej, niż 2500 złotych na rękę Foto: Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta
Główny Urząd Statystyczny podał właśnie szczegółowe dane o zarobkach Polaków. Tzw. mediana zarobków to najbardziej obiektywne dane dotyczące naszego rynku. Okazuje się, że zarabiamy coraz więcej, ale zdecydowanie nie ma się czym chwalić.

Mediana zarobków w Polsce wyniosła 3551 złotych brutto. Przekłada się to mniej więcej na 2500 złotych na rękę. Ta suma jest granicą – oznacza, że połowa Polaków zarabia mniej, połowa więcej.

Badania GUS-u obejmują tylko osoby pracujące w firmach zatrudniających więcej, niż 9 osób. Nie obejmuje więc mikroprzedsiębiorstw, w których zarobki są najczęściej niższe. Zaprezentowane przez GUS najnowsze dane są o 220 zł brutto, czyli 153,75 zł netto wyższy od mediany płac w październiku 2014 r.

Drugim wskaźnikiem, który podał GUS jest dominanta, czyli najczęściej powtarzające się wynagrodzenie w Polsce. Wynosi ono 2074,03 zł brutto, czyli 1511,61 zł netto. Ten wynik jest niestety niższy, niż dwa lata wcześniej. W 2014 roku dominanta wynosiła 2469 zł brutto, czyli ok. 1787 zł netto.

GUS podaje, że miesięczne wynagrodzenie brutto w wysokości powyżej 40 tys. zł brutto otrzymało niewiele ponad 0,10 proc. zatrudnionych. 0,23 proc. z nas zarabia powyżej 30 tys. zł a 0,74 proc. Polaków zarabia powyżej 20 tys. zł. Niewiele więcej osób otrzymuje pensję brutto przekraczającą 10 tysięcy zł – tyle dostaje jedynie 4,5 proc. pracowników.


Największą grupą dobrze zarabiających są przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i kierownicy. Dostają średnio pensję w wysokości 8790,66 zł brutto.

Samo badanie GUS-u opisuje stan na październik 2016 roku, nowsze badania będą dostępne dopiero za dwa lata.

źródło: bankier.pl
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.