Zaskakująca wojenka w górach. Legendarna organizacja bliska utraty schronisk nad Morskim Okiem i w Dolinie Roztoki

Zaskakująca wojenka w górach. Legendarna organizacja bliska utraty schronisk nad Morskim Okiem i w Dolinie Roztoki
Zaskakująca wojenka w górach. Legendarna organizacja bliska utraty schronisk nad Morskim Okiem i w Dolinie Roztoki Foto: Wikipedia / Jar.ciurus
Czy Polskoe Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze straci kontrolę nad popularnymi górskimi schroniskami? Wszystko wskazuje na to, że tak się stanie. Przy okazji okazuje się, że od kilku lat zarządza nimi bezprawnie.


Do wydania schronisk nad Morskim Okiem i w Dolinie Roztoki PTTK zostało wezwane przez Tatrzański Park Narodowy. Już w 2012 roku Park nabył od Skarbu Państwa użytkowanie wieczyste gruntów, nad którymi trzyma pieczę. A jednocześnie stał się właścicielem położonych na tychże gruntach budynków. Tak się składa, że dwa z nich to schroniska PTTK. Teraz TPN domaga się od PTTK wydania obu schronisk i grozi spotkaniem w sądzie.

Smaczku całej sprawie przydaje fakt, że władze Parku zażądały wcześniej wydania schronisk w Dolinie Kościeliskiej i Dolinie Kondratowej. Okazało się jednak, że w księgach wieczystych tych nieruchomości jako właściciel figuruje PTTK i sąd przyznał rację organizacji.

W przypadku schronisk nad Morskim Okiem i w Dolinie Roztoki sprawa jest bardziej skomplikowana, ponieważ władze TPN twierdzą, że PTTK nie jest wpisane do ksiąg wieczystych ani jako właściciel ani użytkownik wieczysty.

Zdaniem TPN, Towarzystwo nie ma żadnych praw do obu schronisk, zażądało więc ich wydania i odszkodowania w wysokości 9 mln złotych. Ta suma została oszacowana na podstawie umów PTTK z dzierżawcami, władze Parku uznały, że właśnie tyle zarobiłyby na nich od 2012 roku.


PTTK nie prowadzi schronisk samodzielnie, robią to jego dzierżawcy na podstawie wieloletnich umów. Prezes Towarzystwa podkreśla, że sytuacja prawna schronisk jest skomplikowana, ale zostały one założone ponad 100 lat temu przez Towarzystwo Tatrzańskie, którego PTTK jest pełnoprawnym spadkobiercą. Zarówno TPN, jak i PTTK usiłują dojść do porozumienia, ale nie będzie to łatwe i może skończyć się w sądzie.

źródło: RP.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.