Zaskakująca wojenka w górach. Legendarna organizacja bliska utraty schronisk nad Morskim Okiem i w Dolinie Roztoki

Zaskakująca wojenka w górach. Legendarna organizacja bliska utraty schronisk nad Morskim Okiem i w Dolinie Roztoki
Zaskakująca wojenka w górach. Legendarna organizacja bliska utraty schronisk nad Morskim Okiem i w Dolinie Roztoki Foto: Wikipedia / Jar.ciurus
Czy Polskoe Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze straci kontrolę nad popularnymi górskimi schroniskami? Wszystko wskazuje na to, że tak się stanie. Przy okazji okazuje się, że od kilku lat zarządza nimi bezprawnie.


Do wydania schronisk nad Morskim Okiem i w Dolinie Roztoki PTTK zostało wezwane przez Tatrzański Park Narodowy. Już w 2012 roku Park nabył od Skarbu Państwa użytkowanie wieczyste gruntów, nad którymi trzyma pieczę. A jednocześnie stał się właścicielem położonych na tychże gruntach budynków. Tak się składa, że dwa z nich to schroniska PTTK. Teraz TPN domaga się od PTTK wydania obu schronisk i grozi spotkaniem w sądzie.

Smaczku całej sprawie przydaje fakt, że władze Parku zażądały wcześniej wydania schronisk w Dolinie Kościeliskiej i Dolinie Kondratowej. Okazało się jednak, że w księgach wieczystych tych nieruchomości jako właściciel figuruje PTTK i sąd przyznał rację organizacji.

W przypadku schronisk nad Morskim Okiem i w Dolinie Roztoki sprawa jest bardziej skomplikowana, ponieważ władze TPN twierdzą, że PTTK nie jest wpisane do ksiąg wieczystych ani jako właściciel ani użytkownik wieczysty.

Zdaniem TPN, Towarzystwo nie ma żadnych praw do obu schronisk, zażądało więc ich wydania i odszkodowania w wysokości 9 mln złotych. Ta suma została oszacowana na podstawie umów PTTK z dzierżawcami, władze Parku uznały, że właśnie tyle zarobiłyby na nich od 2012 roku.


PTTK nie prowadzi schronisk samodzielnie, robią to jego dzierżawcy na podstawie wieloletnich umów. Prezes Towarzystwa podkreśla, że sytuacja prawna schronisk jest skomplikowana, ale zostały one założone ponad 100 lat temu przez Towarzystwo Tatrzańskie, którego PTTK jest pełnoprawnym spadkobiercą. Zarówno TPN, jak i PTTK usiłują dojść do porozumienia, ale nie będzie to łatwe i może skończyć się w sądzie.

źródło: RP.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Prestiżowy konkurs dla polskich start-upów. Najlepsi pojadą do Doliny Krzemowej
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł
0 0Trump bije się z Chińczykami, obrywa Polska. Musimy wybrać: pieniądze czy bezpieczeństwo
0 0Już nawet Amerykanie wiedzą, że wizy zostaną zniesione. Oto mocny dowód
0 0Duże zmiany w Allegro. Ogłoszenia bez opłat i przestrzeń dla osób prywatnych