Badaczki z SGGW lepsze od Lewandowskiej i Chodakowskiej. Ich batony zrobisz sobie w domu za ułamek ceny sklepowej

Naukowcy z SGGW opracowali i bezpłatnie udostępniają przepis na idealny baton energetyczny
Naukowcy z SGGW opracowali i bezpłatnie udostępniają przepis na idealny baton energetyczny Pixabay.com / SGGW
Zespół naukowców z Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW opracował recepturę ekologicznego i prozdrowotnego batonu wysokobiałkowego. Z przepisu możne nieodpłatnie skorzystać każdy – ma on otwartą licencję.

Projekt warszawskich naukowców jest przeznaczony przede wszystkim dla osób aktywnych fizycznie, uprawiających sporty i szukających pożywnej, wysokobiałkowej przekąski, która mogłaby zastąpić niewielki posiłek. Recepturę opracowały panie: prof. dr hab. Danuta Kołożyn-Krajewska, dr inż. Dorota Zielińska, dr inż. Aleksandra Szydłowska, dr inż. Anna Rzepkowska, mgr inż. Justyna Siwińska.

Cały proces trwał cztery miesiące i składał się z kilku etapów. Pierwszy polegał na testowaniu pomysłów – z dwudziestu receptur wybrano pięć. Podczas kolejnych eliminowano batony, które się kruszyły bądź były zbyt miękkie.

Następnie wybrane receptury poddano bardzo szczegółowym analizom mikrobiologicznym (mającym określić m.in. jak długo można przechowywać produkt w różnych warunkach), fizykochemicznym: oznaczono wartość odżywczą produktów, profil białkowy, ustalono kaloryczność i oceniono smak.

Najlepszy produkt został poddany ocenie konsumentów. Wypadł świetnie – ponad 90 proc. badanych zadeklarowało, że kupiłoby te batony w sklepie.

W skład zwycięskiego batona kokosowy wchodzą wyłącznie ekologiczne składniki, które jednocześnie są nośnikami substancji bioaktywnych: wiórki kokosowe, mąka kokosowa, koncentrat białek serwatkowych, olej kokosowy, cukier trzcinowy, konfitura owocowa o smaku aronii, woda, gorzka czekolada oraz liofilizowane maliny jako posypka.


Wszystkie receptury oraz dokładne wyniki badań są dostępne na stronach SGGW. To dość długi dokument, dlatego też prezentujemy skrócony przepis na idealną przekąskę.

Składniki:

Wiórki kokosowe – 30 g
Mąka kokosowa – 40 g
Koncentrat białek serwatkowych – 90 g
Olej kokosowy – 30 g
Cukier trzcinowy – 30 g
Konfitura owocowa – 45 g
Woda – 50 ml
Czekolada – 100 g

Olej kokosowy trzeba upłynnić. Cukier trzcinowy rozpuścić w ciepłej, przegotowanej wodzie.
Następnie połączyć wszystkie składniki w jedną masę. Ułożyć w formie i chłodzić min. 4 godziny.
Gorzką czekoladę upłynnić. Dodawać stopniowo koncentrat białek serwatkowych. Po
rozpuszczeniu czekolady, schłodzone batony oblać w całości i chłodzić min. 4 godziny.

Smacznego!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.