Dzięki polskim studentom z naszego jedzenia znikną chemikalia. Ich robot zrewolucjonizuje rolnictwo

Za sprawą Żukbota zyskamy zdrowsze jedzenie
Za sprawą Żukbota zyskamy zdrowsze jedzenie Fot. Kamila Kubat / Agencja Gazeta
To pierwszy taki robot, który może zmienić nasze podejście do rolnictwa. Wszystko dlatego, że jest on wyposażony w szereg nowoczesnych technologii.


Żukbota skonstruowali studenci Politechniki Gdańskiej, bo chcieli wziąć udział w międzynarodowych zawodach robotów studenckich. Żakom udało się zdobyć pierwsze miejsce w kategorii „precyzyjnego oprysku” podczas Field Robot Event w Wielkiej Brytanii.

Żukbot wyposażony jest m.in. w system kamer, a ponadto zawiera bardzo dużą bazę danych zdrowych i chorych liści.

– Jest wyposażony w serię czujników odległości i laserowych – dzięki temu wie, gdzie jest, wie, gdzie patrzy i jest w stanie odróżnić chwast od pożytecznej rośliny – mówi Polskiej Agencji Prasowej Mateusz Dyrda, współkonstruktor robota.

Twórcy Żukbota uznali, że kluczowe jest wykorzystanie najnowszych dobrodziejstw technologicznych, chodzi m.in. o głębokie uczenie maszynowe (robot sam może nauczyć się pewnych rzeczy). – Jesteśmy w stanie utworzyć model matematyczny tych cech chorych roślin, które następnie może wykryć program komputerowy – dodaje.
Dyrda podchodzi bardzo entuzjastycznie do swojego projektu. Twierdzi, że wynalazek to przyszłość rolnictwa. Przekonuje, że korzystanie z żukbota oznacza precyzyjność i wyjątkową wydajność, bez używania dużej ilości chemikaliów. – To rolnictwo, które dzięki zaawansowanych technologiom, dzięki rozpoznawaniu obrazu jest w stanie w szybki, skuteczny i ekologiczny sposób produkować żywność – wyjaśnia.

Konstruktorzy Żukbota założyli własne, niezależne Stowarzyszenie Robotyków SKALP. Ich zespół chce udoskonalić robota i rozpocząć jego komercyjną produkcję. Dotychczas studenci z gdańskiej politechniki stworzyli już pojazd podwodny i łazik marsjański, które też brały udział w wielu zawodach robotów studenckich.


źródło: Polska Agencja Prasowa
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.