Dzięki polskim studentom z naszego jedzenia znikną chemikalia. Ich robot zrewolucjonizuje rolnictwo

Za sprawą Żukbota zyskamy zdrowsze jedzenie
Za sprawą Żukbota zyskamy zdrowsze jedzenie Fot. Kamila Kubat / Agencja Gazeta
To pierwszy taki robot, który może zmienić nasze podejście do rolnictwa. Wszystko dlatego, że jest on wyposażony w szereg nowoczesnych technologii.

Żukbota skonstruowali studenci Politechniki Gdańskiej, bo chcieli wziąć udział w międzynarodowych zawodach robotów studenckich. Żakom udało się zdobyć pierwsze miejsce w kategorii „precyzyjnego oprysku” podczas Field Robot Event w Wielkiej Brytanii.

Żukbot wyposażony jest m.in. w system kamer, a ponadto zawiera bardzo dużą bazę danych zdrowych i chorych liści.

– Jest wyposażony w serię czujników odległości i laserowych – dzięki temu wie, gdzie jest, wie, gdzie patrzy i jest w stanie odróżnić chwast od pożytecznej rośliny – mówi Polskiej Agencji Prasowej Mateusz Dyrda, współkonstruktor robota.

Twórcy Żukbota uznali, że kluczowe jest wykorzystanie najnowszych dobrodziejstw technologicznych, chodzi m.in. o głębokie uczenie maszynowe (robot sam może nauczyć się pewnych rzeczy). – Jesteśmy w stanie utworzyć model matematyczny tych cech chorych roślin, które następnie może wykryć program komputerowy – dodaje.
Dyrda podchodzi bardzo entuzjastycznie do swojego projektu. Twierdzi, że wynalazek to przyszłość rolnictwa. Przekonuje, że korzystanie z żukbota oznacza precyzyjność i wyjątkową wydajność, bez używania dużej ilości chemikaliów. – To rolnictwo, które dzięki zaawansowanych technologiom, dzięki rozpoznawaniu obrazu jest w stanie w szybki, skuteczny i ekologiczny sposób produkować żywność – wyjaśnia.

Konstruktorzy Żukbota założyli własne, niezależne Stowarzyszenie Robotyków SKALP. Ich zespół chce udoskonalić robota i rozpocząć jego komercyjną produkcję. Dotychczas studenci z gdańskiej politechniki stworzyli już pojazd podwodny i łazik marsjański, które też brały udział w wielu zawodach robotów studenckich.

źródło: Polska Agencja Prasowa
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.