W kilka sekund wyczyszczą ci konto do zera. Znany polski bank ostrzega klientów przed fałszywymi stronami

Bank PKO BP ostrzega przed internetowymi oszustami
Bank PKO BP ostrzega przed internetowymi oszustami Fot. Piotr Burakowski
PKO BP ostrzega przed oszustami. Klienci powinni być szczególnie wyczuleni na fałszywe strony popularnych serwisów, które oferują płatności natychmiastowe.

Linki do fałszywych stron Przelewy24, Dotpay czy BlueCash wysyłane są zazwyczaj poprzez Facebooka i portale aukcyjne. Oszust przejmuje nasze konto na Facebooku i loguje się na nie. Następnie wysyła do naszych znajomych wiadomości z prośbą o dokonanie przelewu na drobną kwotę i załącza link do fałszywej witryny, informuje TVN24BiS.

Przestępca może też wystawić na portalu fałszywe ogłoszenie o sprzedaży i prosić kupującego o zapłacenie za kupiony towar poprzez skorzystanie z przesłanego linku do strony z płatnościami.
Klikając na link, zostaniemy przekierowani na fałszywą stronę do logowania w banku. Podając dane, oszust otrzymuje do nich dostęp i nic nie stoi na przeszkodzie, by dzięki nim zalogował się od autentycznego serwisu PKO BP.

Kiedy dokonujemy przelewu na fałszywej stronie, zostajemy poproszeni o wprowadzenie kodu jednorazowego w celu autoryzacji przelewu. Kod służy oszustowi do zatwierdzenia zleconej przez niego dyspozycji na naszym prawdziwym koncie. Przestępca ma wówczas otwartą ścieżkę do wyczyszczenia naszego konta.


Aby ustrzec się przede oszustwem, kluczowe jest zwrócenie uwagi na adres strony z płatnościami – warto przyjrzeć się zdjęciu powyżej.

źródło: TVN24BiS
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.