Wpisujesz nazwę "root" i klikasz do oporu. Potężna wpadka Apple'a, w taki sposób odsłania wszystkie swoje tajemnice

youtube.com/MacRumors
Do czasu załatania przez nas luki ustawcie sobie hasło użytkownika – apeluje do swoich klientów Apple. Wszystko przez bardzo poważną lukę w zabezpieczeniach, dzięki której dosłownie każdy może sobie pogmerać w ustawieniach naszego Maca.

Root – te cztery literki okazały się słowem-kluczem w najnowszym systemie operacyjnym na macOS w wersji High Sierra.

W macOS do wykonania takich czynności jak zmiana ustawień sieci, szyfrowanie plików albo tworzenie nowych kont użytkownika potrzebne jest podanie hasła do konta roota. I tu pojawia się problem, luka w systemie pozostawiona przez programistów Apple pozwala na dokonanie takich zmian każdemu. Okazało się, że w miejscu przeznaczonym na nazwę użytkownika wpisać root, a miejsce na hasło pozostawić puste. Po dokonaniu kilku takich prób, dostęp zostaje odblokowany.

Błąd wykrył turecki programista Lemi Orhan Levin i podzielił się nią na Twitterze. Firma szybko zareagowała. W przesłanym do do serwisu BuzzFeed komentarzu zaleca ustawienie hasła użytkownikowi root. W innym wypadku, do czasu opracowania łatki, nasze urządzenia będą bezbronne.


źródło: Komputer Świat
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.