Ukryta podwyżka podatków i spisek przeciw etatom – grzmią przedsiębiorcy. Mało który pomysł rządu budzi taki opór

Premier Beata Szydło i poseł Dominik Tarczyński.
Premier Beata Szydło i poseł Dominik Tarczyński. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
– Wygląda to, jak spisek przeciwko pracy etatowej – skwitował w rozmowie wyemitowanej na antenie Polskiego Radia Cezary Kaźmierczak ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. To komentarz do pomysłu zniesienia limitu na składki dla ZUS płacone przez najlepiej zarabiających.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku kalendarzowym nie może przewyższać 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce na dany rok. Innymi słowy, od pewnego progu zarobków nawet najlepiej opłacani menedżerowie i specjaliści płacili już składki o stałej wysokości, bez względu na to, jak dalece ich pobory przekraczały ów maksymalny próg. Rząd postanowił znieść ten – było nie było – przywilej i składka ma być ściśle powiązana z wysokością poborów.

Sprawa dotyczy 350 tysięcy osób, jak można się domyślać, biznesmenów, menedżerów i profesjonalistów o najwyższych kompetencjach – a zatem też najlepiej zarabiających. – To pierwsze tak ewidentne i oczywiste złamanie obietnicy wyborczej przez PiS. Wszyscy słyszeli, że nie będzie żadnej podwyżki podatków – dowodził na antenie PR Kaźmierczak.

– Praca etatowa praktycznie ostoi się przy takich regulacjach jedynie w administracji i w części korporacji. Jeśli zaś chodzi o rząd, zaczyna to być niebezpieczne, bo jeśli człowiek odpowiadający za cyberbezpieczeństwo Polski ma zarabiać tyle, co kierownik stoiska warzywnego w supermarkecie, to zaczyna to być bardzo poważny problem – kwitował. Co ciekawe, przedsiębiorcom sekundują w tej sprawie również związkowcy, nazywający pomysł rządu „niebezpiecznym”.


Do chóru krytyków przyłączyła się też agencja Bloomberg: jej korespondenci zestawili plan rządu z zapowiedziami ściągania do Polski firm, które Brexit wypłoszy z Wysp. – Teraz Polska dodaje do swojego zaproszenia znacznie mniej przyjazny element: wyższe podatki dla wielu z ludzi, którzy mieliby przyjechać do Polski z Wysp – kwituje agencja.

źródło: Polskie Radio, Bloomberg
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.