Chomikuj odpowiada za pirackie treści swoich użytkowników, orzekł sąd. Pokuta potrwa lata i będzie niesamowicie żmudna

Michał Łepecki/Agencja Gazeta
Sąd Apelacyjny w Krakowie wydał orzeczenie w sprawie serwisu Chomikuj.pl. Administrator został zobowiązany do kasowania kont użytkowników, którzy naruszają prawa autorskie właścicieli filmów. Serwis ma również monitorować przez kolejne 3 lata, czy po wpisaniu nazw 3 konkretnych filmów, w sieci nie pojawiają się odesłania do chomikuj.pl.

Chomikuj.pl to platforma, która pozwala użytkownikom na przetrzymywanie dokumentów, muzyki, filmów czy gier na swoim serwerze. Internauci wykorzystują ten fakt, wrzucając tam pirackie treści. Serwis tłumaczy się wprawdzie, że dostarcza tylko usługę w postaci hostingu plików, ale okradanych firm to nie przekonuje.

W 2013 roku chomikuj.pl został pozwany przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich. SFP nie spodobało się to, że użytkownicy serwisu udostępniają sobie „Dzień Świra”, „Wenecję” i „Katyń” i zażądało od administracji chomikuj ich usunięcia. Serwis w końcu to uczynił, zdaniem sądu był jednak zbyt opieszały. Dlatego przedstawiciele serwisu mają teraz raz w miesiącu wpisywać do wyszukiwarki Google oraz Bing hasła związane z trzema wspomnianymi produkcjami.

Najciekawsze wydaje się jednak prawdopodobne uzasadnienie orzeczenia. Z doniesień medialnych wynika bowiem (oficjalne uzasadnienie nie jest jeszcze dostępne), że sąd przypisał dostawcy hostingu Chomikuj.pl współodpowiedzialność, co oznacza, że tłumaczenia o byciu tylko pasywnym pośrednikiem uznał za bezpodstawne.


źródło: Bankier
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...