Dzięki tej spółce możesz stać się bogaty lub zbankrutować. W szczycie chwały jedna akcja była warta niemal 740 złotych

Bioton to producent insuliny i prawdopodobnie jedna z najbardziej chwiejnych spółek na warszawskiej giełdzie. Inwestorzy muszą mieć nerwy ze stali.
Bioton to producent insuliny i prawdopodobnie jedna z najbardziej chwiejnych spółek na warszawskiej giełdzie. Inwestorzy muszą mieć nerwy ze stali. Rafał Malko/Agencja Gazeta; bankier.pl
Bioton to producent insuliny i prawdopodobnie jedna z najbardziej chwiejnych spółek na warszawskiej giełdzie. Inwestorzy muszą mieć nerwy ze stali.

We wtorek 5. grudnia wartość jednej akcji Biotonu była wyceniana na 3 złote i 40 groszy. To najgorszy wynik od lutego 2014 roku, choć w tak zwanym międzyczasie wycena spółki zdążyła skoczyć na 15,30. Inwestorzy liczyli wówczas na duże zyski, dzięki ekspansji firmy na chiński rynek. Na koniec roku Bioton zamiast zysków pokazał jednak 164-milionową stratę, a kurs zaczął znów osuwać się w dół. I właśnie przebija kolejne dna.

Od początku 2016 roku spółka co kwartał wykazuje wyłącznie straty. Ostatnie spadki wywołane zostały komunikatem o odpisie na rzecz SciGen, w którą Bioton jest kapitałowo zaangażowany. Ów odpis ma sięgnąć aż 52 mln dolarów.

Internautów z forum Bankiera ostatnie spadki mocno podzieliły. - Bioton strata 20 mln zł wobec 6 mln zł rok wcześniej. Masakra! 3 zł jeszcze w tym roku – to jeden z ostatnich komentarz na temat prawdopodobnie jednej z najbardziej zmiennych spółek warszawskiej giełdy.

– Nie ma co panikować, nie z takich tarapatów wychodził! Dla wytrwałych już za parę miesięcy słoneczko zaświeci – tonuje nastroje inny internauta.

Wszyscy w pamięci mają zapewne połowę 2013 roku, gdy akcję Biotonu można było nabyć za 2 grosze. Potem szybka konsolidacja i z groszy zrobiły się złote. I choć w w wycenie spółki nic to nie zmieniło, inwestorzy w ciągu kolejnych miesięcy wyciągnęli kurs firmy na ponad 5 zł.


To wszystko jest jednak tylko bladym echem „starych, dobrych czasów”. Jeszcze kilka lat wcześniej Bioton był przecież jednym z ważnych elementów imperium Ryszarda Krauzego, a w szczycie chwały jedna akcja była warta niemal 740 zł.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.