Przełom w transporcie. To pierwszy taki statek na świecie

Pierwszy elektryczny statek transportowy staje w szranki z tradycyjnymi transportowcami
Pierwszy elektryczny statek transportowy staje w szranki z tradycyjnymi transportowcami Fot. 123RF
To przełom w rozwoju transportu wodnego. Wyprodukowano wreszcie pierwszy elektryczny statek transportowy.

Statek zbudowała chińska firma Guangzhou Shipyard International Company Ltd. Statek może przepłynąć 80 km po dwugodzinnym ładowaniu baterii – tyle wystarczy do jej pełnego załadowania, informuje ScienceAlert.

Transportowiec jest długi na 70,5 m, a wyposażono go w akumulatory o pojemności 2400 kWh. Maszyna przemieszcza się ze stosunkowo niedużą prędkością – pokonuje 12,8 km w godzinę.

Transportowiec używany jest do przewożeniawęgla, choć sam generuje zerową emisję. Jest w stanie przewieźć naraz 2200 ton na odległość 80 km.

Jego eksploatacja okazuje się dużo tańsza od tradycyjnego statku. Ponadto, Huang Jialin z firmy odpowiedzialnej za zbudowanie statku powiedział, że nie jest on zagrożeniem dla środowiska.

Dodał, że technologia, którą zastosowano przy jego produkcji, będzie niedługo wykorzystywana także w statkach pasażerskich i inżynieryjnych. Jak na razie, jednostka będzie pływać wyłącznie po chińskich rzekach.

źródło: ScienceAlert
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.