Jeff Bezos stawia na turystykę kosmiczną za sprawą Crew Capsule 2.0
Jeff Bezos stawia na turystykę kosmiczną za sprawą Crew Capsule 2.0 Fot. zrzut ekranu z youtube.com/watch?v=xO6toNtwdyQ
Reklama.
Crew Capsule 2.0 wystrzelono w centrum Teksasu. Jak przebiegał lot? Kapsuła po odłączeniu od rekiety zaczęła spadać na ziemię z wysokości niemal 100 km, a lądowanie odbyło się z użyciem spadochronów. W momencie zderzenia z powierzchnią, kapsuła opadała z prędkością zaledwie 1,6 km/h, a cały test trwał 10 minut i 6 sekund, informuje Los Angeles Times.
Blue Orgin chciałaby umożliwić turystykę kosmiczną – i to jeszcze w przyszłym roku.
A jakie są początki tej nietypowej formy turystyki? Michael Melvill to pierwszy w pełni „komercyjny” astronauta, który odbył lot w 2004 r. Sam pilot nie zapłacił jednak za podróż samolotem kosmicznym SpaceShipOne, który przekroczył wysokość 100 km, czyli umowną granicę kosmosu.
W grudniu 2005 r. rząd USA opublikował zestaw zasad dla turystyki kosmicznej. Zgodne z nim, każda firma, która oferuje wystrzelenie za pomocą rakiety osoby w ramach transakcji handlowej, potrzebuje najpierw licencji od Federalnej Administracji Lotów.
Podobnie jak SpaceShipOne, kapsuła Bezosa pokonała już 100 km.
Do środka tego niezwykłego pojazdu miliardera wejdzie sześć osób, które będą mogły polecieć w kosmos, napawając się spektakularnym widokiem. Wszystko za bardzo wysoką cenę – przewiduje się, że bilet na lot w kosmos będzie kosztował 100-200 tys. dol.
Wnętrze kapsuły wyposażono w wygodne fotele, tablet, na którym będą wyświetlana najważniejsze parametry lotu, i duże okna. Te ostatnie mają 110 cm wysokości i 73 cm szerokości na dole.