
Jak kredyt
Ryzyko w produktach oferowanych przez Finiatę jest zupełnie inne niż kredytowe,bo też produkt nie jest linią kredytową czy długoterminowym zobowiązaniem. To faktoring, co oznacza że klienci fintecha zarobili już pieniądze, ale ze względu na odroczenie terminów płatności, czy w związku z generalnym trendem „nie płacenia na czas” muszą czekać na wynagrodzenie. Mikrofaktoring od Finiaty jest więc usługą biznesową, która pozwala klientom zachować płynność finansową.
Dla faktoringu podstawowym zabezpieczeniem jest należność, w kredycie w grę wchodzą też zabezpieczenia rzeczowe. W odróżnieniu od kredytu faktoring obejmuje również zarządzanie portfelami należnościami, czyli kontrolowanie i monitorowanie terminowości spłat od kontrahentów. Faktor prowadzi również księgowanie i rozliczanie należności, a także na bieżąco raportuje klientowi realizację płatności.
Tylko dla dużych
W ofercie tradycyjnych banków trudno znaleźć produkty dobrze dostosowane do potrzeb, specyfiki kosztów i przychodów mikro, małych i średnich przedsiębiorstw jak również freelancerów, dlatego ten sektor coraz chętniej korzysta z mikrofaktoringu. Mikrofaktoring od Finiaty jest usługą przeznaczoną dla firm, których banki nie potrafią właściwie ocenić, czyli młodych, małych firm, czy jednoosobowych działalności gospodarczych. To zupełnie nowy model biznesowy, w którym dzięki obsłudze online i w pełni zautomatyzowanej technologii scoringowej na cały proces finansowania dla przedsiębiorstwa potrzeba maksymalnie 24 godziny (a często tylko kilka / kilkanaście minut).
Co istotne, z usług firm faktoringowych mogą korzystać firmy stosunkowo młode (działające przykładowo co najmniej od 12 miesięcy), a niekiedy osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą lub tzw. freelancerzy (osoby realizujące projekty na zlecenie) Faktoring może być szczególnie wybawieniem dla tych firm, które odczuwają przejściowe trudności finansowe, a co za tym idzie, potrzebne im są środki na finansowanie bieżącej działalności.
Jak windykacja
Kontrahenci klientów Finiaty nie są informowani o tym, że ich dostawca korzysta z zewnętrznego finansowania. Faktura jest płacona bezpośrednio na konto dostawcy, a nie Finiaty. Po otrzymaniu zapłaty dostawca zwraca uzyskaną wcześniej zaliczkę do fintecha.
Obie usługi odróżnia też model generowania zysków. Faktor pobiera zazwyczaj kilka procent należności od kwoty, na jaką opiewa wystawiona faktura. Firma windykacyjna zarabia głównie na prowizji, którą otrzymuje dopiero wtedy, gdy odzyska pieniądze od dłużnika. Mimo to przedsiębiorca przekazujący sprawę windykatorowi ponosi też koszty na opłaty negatywne (gdy nie zakończy się ona sukcesem), a także opłatę administracyjną, gdy trafi ona do windykacji sądowej.
Artykuł powstał we współpracy z Finiata